REKLAMI GEÇ

İhracatçı KOBİ’lere destek

İhracatçı KOBİ’lere destek

Esnafa verilen faizsiz krediden sonra, şimdi de ihracatçı KOBİ’lere faizsiz kredi desteği sunuldu. Destek hakkında bilgi veren AKP Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, desteğin üst limitinin 100 bin dolar olarak belirlendiğini söyledi.

/ DENİZLİHABER / 9 Eylül 2008 Salı, 00:00

Esnafa verilen faizsiz krediden sonra, şimdi de ihracatçı KOBİ’lere faizsiz kredi desteği sunuldu. AKP Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, hazırlanan kredi desteği hakkında bilgi verdi.

İhracat yapan KOBİ’ler yararlanacak

KOBİ’lerin geleceğin büyük ihracatçıları olduğunu vurgulayan Yüksel, “Sanayi ve Ticaret Bakanlığımız bir taraftan ülkemizin sanayi envanterini oluşturken, diğer taraftan esnafımıza ve sanayicimize faizsiz kredi imkanı sunmanın gayreti içindedir.Geçtiğimiz günlerde üretici esnafımıza sağlanan ve bu hafta sonlanmasını beklediğimiz faizsiz kredi desteğinden sonra şimdide ihracaatcı KOBİ’lerimize yönelik destek çalışmalarını başlatmıştır.

‘Cansuyu’ olarak adlandırdığımız bu önlem ve desteklerden bir tanesi de, ihracat yapan KOBİ’lerimize yönelik hazırlandı” dedi. KOBİ’lere ‘Cansuyu’ desteğinin, 15 Eylül 2008 Pazartesi’den itibaren uygulamaya geçtiğini belirten Yüksel, “Sanayicimizin finansman temininde girdi maliyetlerini artıran önemli kalemlerinden bir tanesi de faiz kalemidir. Bu destek sayesinde artık KOBİ’lerimiz faizsiz kredi imkanına kavuşacaktır. Bu program ihracaatcı KOBİ’lerimizin önünü açacak, kolaylık sağlayacak ve projemizin ismi gibi, sanayicimize CANSUYU olacaktır” dedi.

Üst limit 100 bin dolar

İhracat taahhüdün de bulunan sanayicileri kapsayan bu faizsiz kredinin üst limitinin, 100 bin dolar olduğunu söyleyen Yüksel, “6 ay ödemesiz ve 6 ay sonunda tamamı geri ödemelidir. Hükümetimiz tarafından hayata geçirilmekte olan bu programla, 650 milyon dolarlık bir kredi hacmi oluşturulması hedeflenmiştir. Bu kredi imkanından faydalanmak isteyen ihracatçı KOBİ’lerimizde aranan şartlardan bir tanesi de, işletmenin 250 kişiden az eleman çalıştırıyor olmasıdır. Diğer şartlarda şunlardır: İşletmenin yıllık net satış hasılatı yani mali bilançosu 25 milyon YTL’yi aşmamış olmalı, imalat sanayi sektöründe faaliyet göstermeli, KOSGEB’e kayıtlı ve ihracat taahhüt eden KOBİ’ler arasında yer almalıdır” dedi. Yüksel, ‘Cansuyu’ olarak adlandırılan bu programdan yaralanmak isteyen ihracatçı KOBİ’lerin, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Akbank ve Türk Ekonomi Bankası’na müracaat ederek, bu sağlanan imkanlardan yararlanma fırsatı bulacaklarını söyledi.

‘KGF’ye teminat için başvurabilirsiniz’

KOSGEB kaydı olan ihracatçı KOBİ’lerin, direkt olarak bankalara müracaat edebileceklerini de hatırlatan Yüksel, “Eğer ihracatçı KOBİ’lerimiz KOSGEB veri tabanına kayıtlı değiller ise, önce KOSGEB’e kaydını yaptıracak, daha sonra anlaşmalı bankalara müracaatını yapacaktır. Banka müracaatı sırasında teminat konusunda sıkıntısı yaşayan ihracatçı KOBİ’lerimiz, KGF yani Kredi Garanti Fonu’na teminat için başvurabileceklerdir. Bu hususlarla ile ilgili teknik anlamda bilgi desteğini KOBİ’lerimiz Denizli Ticaret Odası Sinerji Odağı’ndan ve KOSGEB Denizli Merkez Müdürlüğü’nden alabilecekler” diye konuştu. Yüksel, “Hedefimiz, zor şartlarda uluslararası arenada rekabet için mücadele eden Denizlili ihracatçı KOBİ’lerimizin bu programdan en üst seviyede yararlanmalarını sağlamak ve onlara önemli ölçüde destek vermektir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı