REKLAMI GEÇ

İş dünyasının gündemi siyaset gündeminden farklı

İş dünyasının gündemi siyaset gündeminden farklı

DEGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Melek Sözkesen, 15 Temmuz’un artçılarının halen hissedildiği günümüzde ülke gündeminin şaşırtıcı bir şekilde istifalarla meşgul edildiği eleştirisi getirdi, “Oysa biz, sorunlarımızın çözülmesi beklentisindeyiz. Ve yeni sorunlarla yüzleşmek istemiyoruz” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 25 Ekim 2017 Çarşamba, 15:58

Denizli Genç İşadamları Derneği (DEGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Melek Sözkesen, ülke gündemi AK Partili belediye başkanlarının istifalarıyla şekillenirken sürpriz bir çıkış yaptı. Günümüzde 15 Temmuz darbe girişiminin artçı sarsıntılarının halen hissedildiğini belirten Sözkesen, “FETÖ hain  örgütlenmesinin ceremesini, bu hainliğin içinde yer almayan bizler çekmemeliyiz” dedi.

Yaptığı yazılı açıklama ile siyaset ve iş dünyasına dair gündemi değerlendiren DEGİAD Başkanı Melek Sözkesen, Türkiye’nin bir an önce 15 Temmuz’un artçı sarsıntılarından kurtulması, dar alanda paslaşmaların son bulması gerektiğini belirtti.

“CEREMESİNİ BİZLER ÇEKİYORUZ”
Gündemin şaşırtıcı ve bezdirici şekilde belediye başkanlarının istifalarıyla meşgul olduğunu kaydeden Sözkesen, “Rusya ile kriz, ardından Amerika ile yaşadığımız sorunlar, komşu Suriye den bize de yansıyan savaş, Irak’taki halk oylaması, dövizdeki büyük artış, emlak vergisi-motorlu taşıtlar vergisi-kurumlar vergisi gibi kamu girdilerinde belirlenen anormal artış oranları, geleceği söylenen akaryakıt zammı gibi olumsuz gelişmeler bizleri içte ve dışta güvensiz kılıyor. Darbe girişimini gayretleriyle boşa çıkaran halk, devletin şefkatli elleriyle daha demokratik günlere eriştirilmeli, ekonomik darboğazdan kurtarılıp nefes alması sağlanmalı, geleceğe dair kaygılarından arındırılmalıydı. Ne var ki gündem, şaşırtıcı ve bezdirici şekilde mütemadiyen belediye başkanlarının istifaları ile meşgul. Oysa biz, sorunlarımızın çözülmesi beklentisindeyiz. Ve yeni sorunlarla yüzleşmek istemiyoruz. Ülkemiz bir yandan FETÖ depreminin kalıntılarını temizlerken, bir yandan da geleceğe dair iyi şeyler başarmalıdır. FETÖ hain  örgütlenmesinin ceremesini, bu hainliğin içinde yer almayan bizler çekmemeliyiz” dedi.

“YÖNÜMÜZ DEMOKRASİ OLMALI”
Türkiye’nin hızla demokratikleşmeye doğru yönünü dönmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Sözkesen, “KHK ler devrini kapatmamız, mülkün temeli olan adalete inancı kuvvetlendirmemiz, gençlere verilen eğitimin kalitesini yükseltmemiz ve sınav sistemlerinin değişkenliğini ortadan kaldırmamız gerekiyor. Gençleri mutlu ve umutlu ülke olmamız gerekiyor. Esnafın elinin-cebinin para görmesi, siftahsız gün geçmemesi gerekiyor. Bu taleplerimizi ifade eden kuvvetli sesler çıksın istiyoruz, sivil oluşumların ve basının özgürlüklerinin genişletilmesini, konuşan Türkiye’nin yaratılmasını istiyoruz.  Hayatımıza yön verecek yasalar yapılırken ve icraatlarda bulunulurken, halkın tereddütlerinin- hissiyatının dikkate alınmasını istiyoruz. Dış politikayı yeniden ve barışçıl ilkelerle ilmek ilmek örmek, ‘barış’ dilini tesis etmek, hapishanelerde çürüyen kalemlere özgürlük vererek, bunu dillere pelesenk eden ve bizi eleştiren Avrupa ülkelerinin hesaplarını bozmak gerek diyoruz. Yönetenlerimiz ile birlikte, AB kriterleri yolundaki reformlarımızı, dış ülkelerle ticaretin geliştirilmesi projelerini, Türk Gençlerinin gelişen teknolojiyle bezeli ve hayal güçlerini geliştirecek eğitimi konuşmayı tercih ediyoruz. Kavgalar- azarlar-istifalarla, günlük siyasetle kıymetli enerjimizi yok etmemeliyiz. Çünkü bu sıradanlığı hak etmiyoruz. Üreten Türkiye’yi, zamlarla demoralize etmemeli, aksine yaratıcılığı-girişimciliği beslemeli-özendirmeliyiz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı