REKLAMI GEÇ

İş güvenliği uzmanları, iş kazalarının önlenmesi için “acil” yasal düzenleme istiyor

İş güvenliği uzmanları, iş kazalarının önlenmesi için “acil” yasal düzenleme istiyor

Denizli İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışanları Derneği’nin (DİSGDER) son genel kurulunda başkanlığa seçilen Mehmet Akköse, iş güvenliğine dikkat çekti. Mesleğin sorunlarla boğuştuğunu belirten Akköse, plansız eğitimle işsiz uzmanlar mezun edildiğini söyledi, “mesleğimiz değersizleştirildi” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Mayıs 2024 Cumartesi, 13:20

Sanayi şehri Denizli, iş kazalarının sıklıkla yaşandığı kentlerden biri. İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre, sadece Ocak ayında Denizli’de 2 işçi iş kazalarında hayatını kaybetti. İş kazalarındaki birinci sorumlular ise her zaman iş güvenliği uzmanları.

GENEL KURUL YAPILDI
2013 yılında Denizli İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışanları Derneği (DİSGDER) kuruldu. İş güvenliği uzmanlarının sorunlarına çözüm amacıyla kurulan dernek 5’nci genel kurulunu yaptı. Mehmet Akköse, yeni başkan seçildi.

AKKÖSE, SORUNLARA DİKKAT ÇEKTİ
Akköse, genel kurul sonrası yaptığı açıklamada meslektaşlarının sorunlarına dikkat çekti. İş kazalarının önlenmesinin iş güvenliği sisteminin eksiksiz uygulanması olduğunu söyledi. Akköse, şu mesleki sorunlara dikkat çekti:

* İş güvenliği uzmanlarının yaşadığı önemli bir sorun mali kaynaklı olduğudur. İş sağlığı ve güvenliği alanında mevcut uzman sayıları ve bu alanı meslek olarak seçecek yeni mezunlar düşünüldüğünde bu sayının bir hayli fazla olduğu ve iş güvenliği uzmanlığı mesleğinde bir yığılma olacağı aşikârdır.

* Bu durum uzmanları düşük ücretlerle çalışmaya zorlamakta ve iş güvenliği uzmanlığı mesleğini değersizleşmektedir.

* Aynı zamanda işsizlik korkusu kişileri çok düşük maaşlarda çalışmaya zorlarken yapılan işlerin de kalitesini düşürmektedir

* İşveren kaynaklı mali sıkıntıların azalması ve özellikle iş güvenliği uzmanlarının ücretlerinin ödenmesi, ücret dengesizliği ve aşırı çalışma saatlerinin düzenlenmesi için devlet destekli bir yapıya geçilmesi gerekmektedir.

“EKSTRA İŞ GÜVENCESİNE İHTİYAÇ VAR”
* İş güvenliği uzmanları, yaşanan iş kazalarında savcılar açısından tek sorumlu olarak görülüp gözaltı/denetimli serbestlik gibi süreçlerle yüz yüze kalmaktadır.

* Uzmanların iş güvencesi konusunda sorunlarla karşılaştığını ve görevlerini eksiksiz yapabilmeleri için ekstra iş güvencesinin gerekliliği vardır.

* Yasalardaki ertelemeler, çalışan sayılarına bağlı dakika uygulamaları, uzmanların yetkilerinin sınırlılığı, kazalarda öncelikli uzmanın sorumlu tutulması, uzmana karşı yasal yaptırımların fazla olması, denetimlerin azlığı konularına ağırlık verilerek yaşanan sıkıntıların giderilmesi adına bir an önce yeni yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerekmektedir.

* Ülkemiz açısından iş sağlığı ve güvenliği alanında önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Ancak bu gelişmeler olumlu olmakla birlikte yeterli değildir.

Diğer yandan derneğin yeni yönetimi şu isimlerden oluştu:

Mehmet Akköse (Başkan) Ersin Çağırgan, Orhan Çetin, Esma Deniz, Ülkü Emer, Volkan Topcu, Ahmet Acar,

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı