İYİ Partili Öztürk’ten 9 milyon işletmeyi ilgilendiren teklif: Oda aidatları alınmasın - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

İYİ Partili Öztürk’ten 9 milyon işletmeyi ilgilendiren teklif: Oda aidatları alınmasın

İYİ Partili Öztürk’ten 9 milyon işletmeyi ilgilendiren teklif: Oda aidatları alınmasın

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk 9 milyon işletmeyi yakından ilgilendiren üç soru önergesi verdi. Öztürk, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergelerinde, bağlı olduğu odaya aidatını bile ödeyemeyen işletmeler için muafiyet getirilmesini istedi, “Parası çok olan odalar en azından bu yıl aidat almasın” teklifi getirdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 17 Ocak 2021 Pazar, 12:44

HAVA PARASI VERMEDEN DEVİR ALAMAZDIN,
ŞİMDİ TERK EDİLMİŞ DURUMDA
Milletvekili Öztürk’ün oda aidatlarını gündeme getirmesine Denizli’deki işletmelerin durumu neden oldu. Kentin bir dönem en işlek bölgesi olan İstiklal Caddesi, Mimar Sinan Caddesi ve Çınar Meydanı’nda esnafın durumunu gözleyen Öztürk karşılaştığı manzara karşısında şoke oldu.
Bir dönem büyük hava paraları verilerek devredilen dükkanların terk edilmiş olduğunu gören Öztürk, dükkanını kapatmış kuaför, mobilyacı, kafeterya ve butikleri tespit etti, diğer esnaftan kapanan dükkanların durumunu öğrenmeye çalıştı. Sözcü’den Selami Aydın’a konuşan Öztürk, “Bir zamanlar bu caddelerdeki dükkanları büyük hava paraları ödesen bile devralamazdın. Bu bölge Denizli’nin en işlek caddeleri. Şimdi arkasına bakmayıp dükkanını kapatanlar var” dedi.

BATMAK İÇİN BİLE PARA LAZIM
Bazı işletmelerin her şeyi göze alarak kapısına kilit vurduğunu söyleyen Öztürk; “Bazı insanlar her şeyi göze alıyor. Resmi bir kapanış yapmadan yılların ekmek teknesini boşaltıp gidiyor. Ne BAĞ-KUR borcunu ne de vergi dairesinde borcunu sildirebiliyor. Kayıtlı olduğu odaya gittiğinde kapatmak için bile harç istiyorlar. İşletme zaten bitmiş. Eğer geçmişten kalma aidat borcu varsa oda onu da tahsil ediyor. İtiraz edenlere sistem gereği olduğu söyleniyor. Sizin anlayacağınız batmak için bile para gerekiyor. Bu insanlar işletme sahibi. Bugünleri ellerinden alındı ama yarınları da ellerinden alınıyor. Kayıt olurken harç, çıkarken harç. Kimse bu insanları düşünmüyor” ifadelerini kullandı.

9 MİLYON İŞLETMEYİ İLGİLENDİREN ÖNERGE
Ticaret Bakanı, Tarım ve Orman Bakanı ve Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren Öztürk, ekonomik durumu iyi olan odaların üye aidatlarını bir yıl boyunca almamasını istedi. Öztürk parası olmayan odalarda ise üç bakanlığın üye aidatları ölçüsünde destek olması gerektiğini vurguladı. Türkiye’de odalara kayıtlı 9 milyon işletme olduğunu söyleyen Öztürk, “Ülkemizde esnaf odalarına kayıtlı 1 milyon 791 bin, TOBB’a bağlı odalara kayıtlı 1 milyon 300 bin, mühendis ve mimar odalarına kayıtlı 580 bin ve ziraat odalarına kayıtlı 5 milyon 400 bin işletme bulunuyor. Corona irili ufaklı tüm işletmeleri etkiledi. Kapanan işletmeleri görüyorsunuz. Fakat kimse bir adım atmıyor. En azından aidat konusu çözülsün” diye konuştu.

ÜÇ AYRI SORU ÖNERGESİ
Odaların faaliyet alanlarının üç ayrı bakanlığı ilgilendirdiğini bu nedenle üç ayrı soru önergesi verdiğini söyleyen Öztürk, “Türkiye İhracatçılar Meclisi bu zor dönemde üye aidatlarını almayacağını duyurdu. Örnek bir uygulama. Benzer bir uygulamayı diğer işletmeler ve odalar için istiyoruz. Odaların da bu süreçte mağdur olmasını istemiyoruz” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde şu soruların yanıtı arandı:
*Ziraat Odalarınca tahsil edilemeyen üye aidat borç tutarı toplam ne kadardır?
* 17/11/2020 tarihinde kabul edilen Kanun kapsamında, aidat borçlarının yapılandırılması için başvuruda bulunan Ziraat Odaları üye sayısı ne kadardır?
* Ziraat odalarına aidat borcu nedeniyle haciz gönderilen üye sayısı ne kadardır?
* Ticaret Bakanlığı’nca verilen destek sonrası üye aidatlarını kaldıran TİM örneğinde olduğu gibi, Bakanlığınızca Türkiye Ziraat Odaları Birliği’ne bir destek sağlanarak, üyelerden aidat alınmaması düşünülmekte midir?

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanıtlaması istemiyle verilen önergedeki sorular ise şu şekilde:
*Ülkemizde faaliyet gösteren meslek odalarınıntahsil edemediği aidat borç tutarı toplam ne kadardır?
* 17/11/2020 tarihinde kabul edilen Kanun kapsamında, aidat borçlarının yapılandırılması için başvuruda bulunan meslek odaları üye sayısı ne kadardır?
* Meslek odalarına aidat borcu nedeniyle haciz gönderilen üye sayısı ne kadardır?
* Üyelik aidatını kaldıran TİM’e, Bakanlığınızca nasıl bir destekleme yapılmıştır?
* TİM dışında üye aidatını kaldıran, meslek odası veya kuruluşu bulunmakta mıdır?
* Covid 19 salgını döneminde iş yapamaz hale gelen meslek odaları üyelerinin yaşadığı ekonomik sıkıntı ve aidat ödeme yükümlülüklerinin devam etmesi dikkate alınarak, bu yıla mahsus olmak üzere üyelerden aidat almak yerine, Bakanlığınızca iş yapamaz duruma gelmiş meslek mensuplarının üye olduğu odalarına destek olunması yönünde bir çalışmanız bulunmakta mıdır?
* TİM’e verilen destek gibi, diğer meslek odalarına da destekleme yapılması düşünülmekte midir?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde şu ifadelere yer verildi: * Türkiye Mimar ve Mühendisler Odalarınca tahsil edilemeyen üye aidat borç tutarı toplam ne kadardır?
* 17/11/2020 tarihinde kabul edilen Kanun kapsamında, aidat borçlarının yapılandırılması için başvuruda bulunan Mimar ve Mühendis Odaları üye sayısı ne kadardır?
* Yapılandırma kapsamında olsa bile borcunu ödeyemeyecek durumda olan oda üyelerinin durumu ne olacaktır?
* Ticaret Bakanlığı’nca verilen destek sonrası üye aidatlarını kaldıran TİM örneğinde olduğu gibi, Bakanlığınızca Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği’ne bir destek sağlanarak, üyelerden aidat alınmaması düşünülmekte midir?

Yorumlar

cemal   -  Bağlantı 17 Ocak 2021, 15:08

bugüne kadar odalar esnafın ne kadar yanında oldu ne iş yapar odalar sadece maliye yetmiyormu ayrıcamuhasebe katmadık yazık güzelim ülkemin düşdüğü hale esnaf kan ağlıyor oda sistemini kaldırın dünyada böyle bir uygulama kalmışmı bir bakın vesselam

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı