REKLAMI GEÇ

Konut satışları mayıs ayında normal seyrini ‘neredeyse’ yakaladı

Konut satışları mayıs ayında normal seyrini ‘neredeyse’ yakaladı

Denizli’de bir süredir neredeyse tamamen duran konut ticareti mayıs ayında normal seyrini yakaladı. Denizli’de bir ayda bin 358 konut satıldı. Bu sayı geçen aya göre yüzde 47,4 fazla. Fakat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17 dolayında az.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Haziran 2024 Perşembe, 13:08

Enflasyon, Türk Lirası’nın değer kayıpları ve alım gücünün düşmesi gibi ekonomik nedenler en temel ihtiyaç olan barınmayı zorluyor. Kiraların kat kat arttığı Denizli’de ev fiyatlarına da yetişmek mümkün değil. Bu ekonomik etkiler, ev almayı da zorlaştırıyor.

MAYISTA BİN 358 KONUT SATILDI

Haliyle bu durum konut satışlarına da yansıyor. Denizli, nisanda emlak alanında tarihinin en kötü ayını yaşadı. Pandemi dönenin de altına inen satışlar 921 adette kaldı.

Fakat bu ay sektör, eski dinamiğine yakın rakamlar elde etti. Denizli’de mayısta 358 konut satıldı. Bu rakam, geçen yılların mayıs aylarının ortalamasına yakın.

Satışlar geçen aya göre yüzde 47,4 artsa da ortalamaya bakıldığında yine de düşük kaldı. Çünkü Denizli’de 2023 mayısında 1635 konut satılmıştı. Sektör 2024’te geçen yılın performansından yüzde 17 daha düşük kaldı.

TÜRKİYE RAKAMLARI

Ayrıca Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 2024 yılı Mayıs ayı ‘Konut Satış istatistikleri’ verilerine göre, Türkiye’de genel bir düşüş söz konusu. Buna göre, ülke genelinde konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 2,4 azalırken, bir önceki aya göre yüzde 46,3 arttı. Türkiye genelinde Mayıs ayında 110 bin 588 konut satıldı. Bir önceki ay 75 bin 569 konut satılmıştı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı