REKLAMI GEÇ

Konyalıoğlu; “Denizli’ye art niyetlimi yaklaşılıyor?”

Konyalıoğlu; “Denizli’ye art niyetlimi yaklaşılıyor?”

Denizli Sanayiciler ve İşadamları Derneği yayımladığı yazılı bir açıklama ile Aydın-Denizli Otoyolu için sesini yükseltmeye başladı. Açıklamada “Denizli, sanayisi ve ticareti ile ülke ekonomisine maksimum katma değer yaratmak için çabalarken, özellikle ulaşım konusunda maalesef yetkili mercilerden gereken desteği alamamaktadır” konusu üzerinde duruldu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 10 Nisan 2019 Çarşamba, 11:50

Denizli Sanayiciler ve İşadamları Derneği, Başkan Okan Konyalıoğlu imzasıyla Aydın- Denizli Otoyolu konusunda yazılı bir açıklama yaptı. Konyalıoğlu, “Uzun süredir konuşulan Aydın – Denizli otobanı için 7. kez ihaleye çıkılmış olmasına rağmen ne zaman başlayacağı ve tamamlanacağı hakkında henüz net bir durum bulunmamaktadır. Denizli gibi ihracatçı bir şehre, garez mi var” diye sordu.

DESİAD Başkanı Konyalıoğlu imzalı açıklamada ayrıca şu konulara değinildi:

Denizli’de mevcut demiryolu hattı güzergâhı ve civarında Denizli Organize Sanayi Bölgesi, Denizli Deri İhtisas OSB, Çardak Özdemir Sabancı OSB ve Denizli Serbest Bölgesi bulunmaktadır. Sanayinin yanında turizmin önemli bir gelişme ekseni olarak görüldüğü Denizli’de şehir merkezinin raylı ulaşım seçenekleri ile Çardak Havalimanına bağlanması ve bu hattın Denizli OSB-Denizli Serbest Bölge-Çardak Özdemir Sabancı OSB ile entegrasyonu kente dair gelecek projeksiyonları açısından önem kazanmaktadır.

Dünya’da sayılı ören yerlerden biri olan Pamukkale’ye turist sayısını artırmak için önemli tanıtımlar yapılmakta ve özellikle yurt dışı turizmi için çok emek verilmektedir. İhracatı, ticareti ve turizmi artırmak amacıyla iş insanları sürekli seyahat etmekte, benzer şekilde yurt içi ve yurt dışı müşteriler ve turistler ilimize gelmektedir. Zamanı daha iyi değerlendirmek anlamında havayolu ulaşımı yoğun olarak tercih edilmektedir. Resmi veriler de her yıl yolcu sayısının artarak devam ettiğini göstermektedir.

Ancak, özellikle son günlerde uçak sefer ve saatleri ile ilgili yaşanan sıkıntılar hem vatandaşımızı, hem sanayimizi, hem de turizmi olumsuz etkilemektedir. Türkiye’nin önde gelen ihracat ve turizm şehirlerinden biri olan Denizli’de, havayolu şirketleri her sene artan yolcu sayısına rağmen sefer sayılarımızı düşürmektedir. Türk Hava Yolları’nın sefer sayısı 2’ye düşmüş ve saatleri de adeta iş insanlarının kullanmasını engellemek için gün ortasına alınmıştır. Azaltılan sefer ve saatlerin değişmesi ile özellikle iş insanları programlarını ayarlamakta sorun yaşamaktadır. Sefer sayılarının azalmasına rağmen bilet fiyatları da artmış ve Denizli uçak bileti ücretlerinde Avrupa şehirleri ile rekabet eder hale gelmiştir. Ülke ekonomisine maksimum fayda sağlamak için çalışan Denizlili iş insanı bunu hak etmemektedir.

Denizli, yaptığı ihracat ile son yıllarda ülke genelinde ilk sekizde yer almış, 2017 ve 2018’de 9. sıraya, Mart 2010 verilerine göre 10. sıraya gerilemiştir. Bu sıralamada daha üst sıralarda yer alma potansiyeline sahip kentimizin kara-demir-havayolu bağlantılı lojistik sorunun bir an önce ortak akıl ve siyasi iradeyle ele alınması ve gerekli projelerin hızla hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Bu kapsamda; başta Valilik olmak üzere vekillerimizden ve tüm yetkililerden Aydın-Denizli otobanının açılması, Denizli’nin demiryolu ile limanlara erişiminin sağlanması, Denizli içi entegre raylı sistemin oluşturulması, havayolu taşımacılığında Denizli – İstanbul uçuşlarının yeniden düzenlenmesi ve yeni uçuş rotalarının ilave edilmesi konularında gerekli desteği vermelerini istirham ediyoruz.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı