REKLAMI GEÇ

Kuru meyvede ABD’ye ikinci ihracat gerçekleşti

Kuru meyvede ABD’ye ikinci ihracat gerçekleşti

KÖY-KOOP’un Çivril’de kurduğu meyve ve sebze kurutma tesisi bir yıl içinde ABD’ye ikinci ihracatını yaptı. Denizli’de yetişen tüm meyvelerin kuru olarak pazarlayan kooperatifin yıl sonu ihracat hedefi 300 bin dolar.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 6 Haziran 2024 Perşembe, 10:58

Denizli Bölgesi Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği (KÖY-KOOP) kalkınma ajansı desteğiyle Çivril’de meyve ve sebze kurutma tesisi kurdu. Uluslararası standartta kurutma yapan tesis, Çivril’in elması, Buldan’ın çileği, Honaz’ın cennet elması gibi yörede yetişen meyveleri kurutuyor.

Sağlıklı bir atıştırmalık olduğu için dünya genelinde ilginin arttığı kuru meyvenin pazarı her geçen gün büyüyor. KÖY-KOOP kurutma tesisi de 26 çalışanı ve son teknoloji makineleriyle bu pazarda yerini almaya çalışıyor.

Kooperatif, geçen yıl dünyaya açılmaya başladı. Avrupa’dan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) ihracat gerçekleştirdi. ABD’liler Denizli’nin kuru meyvesini beğendi ve ikinci parti sipariş geldi.

DENİZLİ YÖRESİ ÜRÜNLERİNİ KURUTUYORUZ
KÖY-KOOP Denizli Birlik Başkanı Mehmet Varol, ABD’ye temmuzda da üçüncü partiyi göndereceklerini söyledi:

“Bizim bölgemizde yetişen ve piyasanın ihtiyaç duyduğu ürünlerin tamamını burada işleyebiliyoruz.

Üst düzey bir teknoloji ile yapılmış bir kurutma ve standart olarak da ISO 22000 standartlarında. Üretim yapıyoruz ki onun için ihracata ürün gönderebiliyoruz. Cennet elmasının cipsi, erik kavun, elma, dut, incir kurularının yanında çerezleri işliyoruz. Makineler ile nemini ayarlayarak yapıyoruz. Nem oranı ayarlanmadığında çok kuruyup özelliğini yitirme, ya da bozulma riski var.

ÇİFTÇİYİ ORTAĞIMIZ YAPIYORUZ
Aldığımız ürünlerin tamamı Denizli bölgemizin ürünleri. Elmayı Çivril’den, cennet hurmasını Honaz’dan, kavunu Acıpayam’dan, çileği Buldan’dan alıyoruz.

Çiftçimizi ortağımız haline getiriyoruz. 2023 yılı rakamlarına baktığımızda bizim toplam ciromuz 4 milyon 700 bin TL civarında. Bu yıl 5 aylık ciromuz 3 milyon 500 bin TL civarında hedefimiz yıl sonunda 8-9 milyon TL’ye ulaşmak. Burada istihdam da sağlıyoruz. 26 çalışanımız var. 14 işletme çalışanımız var. 14 çalışandan 13’ü kadın çalışan.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı