REKLAMI GEÇ

Madeni 5 liralar tedavüle girdi

Madeni 5 liralar tedavüle girdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nce basılan 5 TL değerindeki madeni paralar, tedavüle girdi. Madeni 5 liranın özelliklerinin de yer aldığı karar, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Haziran 2024 Cumartesi, 10:59

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nce 5 TL değerindeki madeni paralar basıldı. 5 TL değerindeki madeni paraların tedavüle çıkarılmasına ilişkin tebliğ, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

MADENİ 5 TL’NİN ÖZELLİKLERİ

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğde tedavüle giren madeni 5 liranın özellikleri de yar aldı. Yeni 5 liranın çapı 28.15 mm, kalınlığı 1.70 mm, ağırlığı 8,25 gr ve kenar özelliği düz tırtıllı olacak. Dış halkada 8 köşeli Selçuklu yıldızı motifi yer aldı. Halka ve göbeğin birleşim yerinde ay yıldız bulunuyor. Ortada Türkiye Yüzyılı logosu yer alıyor. Bunun solunda “5” rakamı, altta “Türk Lirası” yazısı ve yazının altında basım yılı bulunuyor. Arka yüzünde ise Atatürk rölyefi, çevrede ise “Türkiye Cumhuriyeti” yazısı yer aldı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı