REKLAMI GEÇ

MÜSİAD ikinci yarıdan ümitli

Yılın birinci çeyreğindeki düşüşe rağmen son gelişmelere göre ikinci yarı için daha olumlu beklentilere sahip olduklarını söyleyen MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Ayhan Doğruyol, yıl sonunda yüzde 4’ün üstünde bir büyüme rakamının yakalanacağını umduklarını belirtti.

/ DENİZLİHABER / 16 Eylül 2008 Salı, 00:00

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şube Başkanı Ayhan Doğruyol, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2008 yılının ikinci çeyreğine yönelik açıkladığı 1.9 oranındaki büyüme rakamına şaşırmadıklarını söyledi.

Doğruyol, “Dünyadaki büyük maliyet artışlarının, daralan dış piyasaların, derinleşen finansal krizin oluşturduğu belirsizliğin, içeride ise kapatma davasının ve Ergenekon davası çevresindeki tartışmaların oluşturduğu belirsizliğin toplam sonucu olarak ekonomide büyüme oranının sert bir şekilde düştüğü görülmektedir” dedi. Hepsi bir arada gelen ve hepsi de olumsuzluğu derinleştirici yönde bileşik etki oluşturan bu faktörlerden sonra büyümenin yavaşlamış olmasının şaşırtıcı olmadığını ifade eden Doğruyol, “Büyüme hem üretim açısından ele alındığında, hem de harcamalar açısından ele alındığında oldukça yavaşlamıştır. Harcama kalemleri içinde iç talep tümüyle dururken, dış talep yine de olumlu katkıda bulunmuştur. Bütün olumsuz gelişmelere rağmen son yıllarda Türkiye’nin rotasını alternatif dış pazarlara çevirmeyi başarmış olması son derece olumlu bir gelişme olmuştur” diye konuştu.

İkinci çeyrekteki düşüşe rağmen son gelişmelere göre ikinci yarı için daha olumlu beklentilere sahip olduklarını dikkat çeken Doğruyol, “Türkiye’nin iç piyasalarındaki belirsizliğe paralel olarak dış piyasalardaki belirsizliğin de nispeten azalacağını varsaymaktayız. Küresel durgunluğa paralel olarak petrol ve diğer emtia fiyatlarının gerilemeye devam etmesini, gıda fiyatlarında da az da ola bir gerilme görülmesini beklemekteyiz. İçeride enflasyon artış hızındaki gerilemelere paralel olarak daha aktif bir faiz düşürme sürecinin başlaması mü< ?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />mkün olacaktır. İlk iki çeyrekteki rakamlar ve tespitlerimize göre yıl sonunda yüzde 4’ün üstünde bir büyüme rakamının yakalanacağı düşüncesindeyiz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı