REKLAMI GEÇ

Plastik kahve pişiricilerinde tehlike

Plastik kahve pişiricilerinde tehlike

Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, plastik mini kahve pişiricilerinin her markasının, elektrik şoku riski taşıması nedeniyle, piyasaya arzının yasaklandığını bildirdi. Müdürlük, bu ürünlerin piyasadan toplanıp bertaraf edileceğini belirterek, vatandaşlardan bu tür ürünleri müdürlüğe teslim etmelerini istedi.

/ DENİZLİHABER / 18 Temmuz 2008 Cuma, 00:00

Avrupa Birliği Hızlı Alarm Bilgi Sistemi’nin (Sakıncalı Ürünler)-Rapex, bildirimleri içinde yer alan plastik mini kahve pişiricilerinin her markasının, temel tasarım itibariyle, elektrik şoku riski taşıması sebebiyle piyasaya arzının yasaklanması, piyasadan toplatılması ve bertaraf edilmesi gerekiyor.

Konuyla ilgili olarak Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, plastik mini kahve pişiricisinin kullanımı için beraberinde plastik kaşık verildiği ve cihazın suya doğrudan elektrik akımını geçirdiği, bu nedenle de bu ürünün, elektrik şoku gibi tehlikeli ve hayati sonuçlara yol açabilecek düzeyde risk taşıdığı belirtildi. Bu riskin, Türk Standartları Enstitüsü’nce yapılan muayene ve inceleme sonucunda da doğrulandığının ifade edildiği açıklamada, “Ayrıca, ürünün ilgili teknik düzenlemelere dair başka uygunsuzluklar da taşıdığı tespit edilmiştir. Bütün tespitler, plastik mini kahve pişiricilerinin güvenli olmadığını göstermektedir” denildi.

Plastik mini kahve pişiricilerinin satışını yapanların satışı durdurmaları ve ellerindeki ürünleri, üretici adresleriyle birlikte, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü’ne bildirmeleri ve müdürlük elemanlarınca yapılacak denetimlerde ortaya çıkan ürünleri, müdürlük elemanlarına teslim etmeleri gerektiği belirtildi.

Açıklamada, söz konusu yasaklara ve belirtilen direktiflere uyulmaması halinde, “4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun” gereği, 2 bin 537 YTL ile 25 bin 376 YTL arasında para cezası uygulanacağı ifade edildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı