REKLAMI GEÇ

SATILAN HER ÜÇ EVDEN BİRİ İPOTEKLİ

SATILAN HER ÜÇ EVDEN BİRİ İPOTEKLİ

Denizli İnşaat Müteahhitleri Derneği(DEİM) Başkanı Fehmi Demirten, mortgage sisteminin giderek yaygınlaştığını, satılan her üç evden birinin ipotekli olduğunu söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 27 Mayıs 2014 Salı, 15:17

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre Türkiye’de 2014 Nisan ayında 83 bin 610 konut satıldı. İstanbul 17 bin 130 konut satışı ile en yüksek paya (yüzde 20,5) sahip iken Denizli’de 917 konut satışı gerçekleştirildi. Türkiye satış rakamları göz önüne alındığında Denizli’nin binde 11’lik bir paya sahip olduğu görüldü. İstatistikî verileri değerlendiren DEİM Başkanı Demirten, konut satışlarında geçen yıla göre bir artışın söz konusu olduğunu belirtti. Demirten, “2013 yılı Nisan ayında gerçekleştirilen satışlar 873 konut iken bu yıl bu rakamın 917 olduğunu görüyoruz. 2013’ün ilk 4 aylık döneminde konut satış rakamları 3 bin 877 iken 2014 yılında bu rakamın 4001’e ulaştı. Bu iki dönem arasındaki binde 3’lük bir artışın bizi çok fazla memnun ettiğini söyleyemem. İnşaat maliyetleri katlanarak artıyor biz müteahhitler konut fiyatlarına aynı oranda bir zam yapmıyoruz. Piyasanın canlı kalması adına müteahhitler önemli derecede fedakârlıklar gösteriyor. Biz artan maliyetleri konut fiyatlarına yansıtsaydık bugün bu satış rakamları çok düşük seviyelerde kalırdı.” dedi.

DENİZLİLİ YENİ KONUTU TERCİH EDİYOR
İlk dört aylık periyoda bakıldığında konut satışlarında küçük bir artış söz konusu olduğunu ifade eden Demirten,“Piyasanın hareketli olduğu dönemler daha çok Mayıs, Haziran, Temmuz dönemleri oluyor. Şu ana kadar istediğimiz satış rakamlarına ulaşamadık. Önümüzdeki aylarda bu rakamların artmasını ümit ediyoruz. Veriler bize Denizlili tüketicinin sıfır konutlara yöneldiğini söylüyor. TÜİK verilerine göre bu yılın ilk 4 ayında gerçekleşen 4 bin konut satışından 2042’si sıfır konut, Nisan ayında satışı gerçekleşen 917 konutun 479’u sıfır konutlardan oluşuyor. 2013’ baktığımızda Nisan ayında 873 konut satışı yapılmış ve bunların 383’ü sıfır konut. Yeni veriler sıfır konutların satış yüzdesinin toplam pay üzerinden yüzde 50’i geçmiş durumda olduğunu gösteriyor” diye konuştu

MORTGAGE SİSTEMİ GİDEREK YAYGINLAŞIYOR
İpotekli konut alım modelinin son yıllarda oldukça yaygınlaştığını anlatan Demirten şunları kaydetti: “Mortgage sistemi giderek yaygınlaşıyor. Satılan her üç evden birinin ipotekli olduğunu görüyoruz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine baktığımızda Denizli’de Nisan ayında 917 konutun 269’u, yılın ilk dört ayına baktığımızda 4001 konutun bin 354’ü ipotekli şekilde satışı gerçekleştirilmiştir. Bu veriler ışığında Denizli’de ipotekli satışların yaygın bir şekilde yapıldığını söyleyebiliriz.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı