REKLAMI GEÇ

Sendikanın icra tespiti

Türk Sağlık-Sen Denizli Şube Sekreteri Hasan Baysal, Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan 900 personelin yüzde 25’inin icralık olduğunu söyledi.

/ DENİZLİHABER / 13 Eylül 2008 Cumartesi, 00:00

Türk Sağlık-Sen Denizli Şube Sekreteri Hasan Baysal, Denizli’de bulunan kamu hastanelerinde çalışan bir hemşire ile üniversite hastanesinde çalışan hemşirenin aldığı ücret arasında 300 ile 550 YTL fark bulunduğu ve bunun adaletsizlik olduğunu söyledi. Baysal, “Bilindiği üzere bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair 5793 sayılı kanunla üniversite hastanelerinde çalışanların döner sermayeleri Sağlık Bakanlığı seviyesine çıkartılmıştır. Üniversite hastanelerinde çalışanların mağduriyetinin giderilmesi için Denizli Türk Sağlık-Sen olarak, 2007 yılında Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde başlatmış olduğumuz imza kampanyası hedefine ulaşmıştır. İmza kampanyası tüm üniversitelerde yürütülmüş ve Türk Sağlık-Sen Genel Merkezi harekete geçmiştir. Genel Başkanımız Önder Kahveci, önce YÖK Başkanı ile görüşüp Pamukkale Üniversitesi Hastanesi çalışanlarının döner sermaye adaletsizliği, lisans tamamlama ve 4/B’li çalışanların sorunları konusunda bilgi vermiştir. YÖK başkanından destek alınmıştır. Türk Sağlık-Sen Genel Merkezi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan siyasi partilerden AKP, CHP ve MHP grup başkan vekilleriyle görüşmüş ve bir taslak verilmiştir. Bu taslak sayesinde, üniversite hastanesi çalışanlarının ve 4/B’li üniversite personelinin sorunlarının büyük bir kısmını ortadan kaldırmıştır” dedi.

Hastane çalışanlarının döner sermaye gelirlerinin 10 puan düşürüldüğünü kaydeden Baysal, “Türk Sağlık-Sen Denizli Şubesi olarak PAÜ Hastanesi personellerin döner sermaye ödemelerinin artırılması için Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç ile görüştük. Görüşmede hastane çalışanlarının büyük maddi sorunların yanında, hastanede personel yetersizliğine rağmen büyük bir özveri ile çalışanların sorunları aktarıldı. Son 6 aydır döner sermayelerinden 10 puan düşürülen üniversite hastanesi çalışanları zor durumdadır. PAÜ Hastanesi’nde çalışan 900 personelin yüzde 25’i yani 225 personel icra kıskacındadır. Şu anda Denizli de bulunan kamu hastanelerinde çalışan bir hemşire ile PAÜ Hastanesi’nde çalışan hemşire arasında 300 ile 550 YTL fark bulunmaktadır” dedi.

Baysal, kamu hastanelerinde çalışanlar ile PAÜ Hastanesi’nde çalışanların ücretleri arasındaki uçurumun giderilmesi için PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ardıç’ın döner sermayelerin artırılmasına ilk etapta sıcak bakmadığını ancak, sorunları dinledikten sonra, sendika ile tekrar görüşmeye hazır olduğunu söylediğini ifade etti. Baysal, “Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde yetkili sendika olan Türk Sağlık-Sen, üniversitede başlatmış olduğu imza kampanyası sonucunda elde edilen kanun değişikliğinin uygulamaya geçirilmesi için her türlü mücadeleye hazır olduğumuzu tüm çalışanlar bilmelidir. Bu konuda eylemse eylem, iş bırakmaksa iş bırakmak olacaktır. Üyelerimizin desteği ile mücadelemiz başarıya ulaşacaktır. Umuyoruz ki çalışanların hakkı olan bu döner sermaye oranları, üniversite yönetimince olumlu karşılanır, başka mecralara çekilmeden sonuçlanır” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı