Tekstilcinin derdi pamuk - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Tekstilcinin derdi pamuk

Tekstilcinin derdi pamuk

Tekstil ve konfeksiyonun en önemli hammaddesi olan pamuk ipliğindeki sürekli artan fiyat ile tedarik sorunu, Denizli iş dünyasını harekete geçirdi. Sorunun çözümü için bir araya gelen DSO, DTO ve DENİB başkanları taleplerini dile getirdi. İş dünyasının patronları pamuk ipliğindeki ilave gümrük vergisinin kaldırılmasını, organik pamuk ihracatına kota uygulanmasını istedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 22 Şubat 2021 Pazartesi, 12:33

Denizli Sanayi Odası, Denizli Ticaret Odası ve Denizli İhracatçılar Birliği başkanları, bir süredir Denizli sanayisinin en büyük sıkıntısı olan pamuk ipliği sıkıntısı konusunda bir araya geldi.

Denizli iş dünyasının en önemli 3 kuruluşunun temsilcileri, konunun ve çözüm önerilerinin Ticaret Bakanlığı, TOBB ve TİM nezdinde girişimlerde bulunulmasına karar verdi.

Toplantının ardından 3 kurum tarafından ortak bir açıklama gerçekleştirildi. Açıklamada, Türkiye’nin önde gelen ihracatçı şehirlerinden biri olan Denizli’nin lokomotif sektörünün tekstil ve konfeksiyon sektörü olduğuna dikkat çekilerek, “Yaklaşık 4 aydır devam eden süreç boyunca sektör, en önemli girdisi olan pamuk ipliğinin tedarikinde sorun yaşamaktadır. Tedarik ettiğinde de fiyatların sürekli yükselmesinden dolayı kendi siparişlerinin fiyatını tutturamayarak, çoğu zaman zararına iş yapmaktadır” denildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Bir süredir emtia fiyatlarındaki yükselişe paralel olarak, 2020 yılının son çeyreğinden bu yana pamuk ve pamuk ipliği fiyatlarında da ciddi artışlar meydana gelmiştir. Dünyadaki ve ülkemizdeki pamuk fiyatları incelendiğinde; 2021 Ocak ayında, 2020 Ekim ayına kıyasla Cotlook A Endeksi’nde yüzde 16.6, ABD Memphis’te yüzde 13.3, Türkiye İTB 41 renkte ise yüzde 27.3 oranında yükseliş yaşandığı görülmektedir. Pamuk fiyatlarında yaşanan artış, pamuk ipliği fiyatlarını da yakından ilgilendirmektedir. İhracatta yarattığı katma değer ve ekonominin can damarı istihdama verdiği katkıyla, ülkemiz için stratejik öneme sahip olan tekstil ve konfeksiyon sektörünün iplik sorununun çözülmesi için ilgili kurum ve kuruluşlara aşağıda yer alan 3 talebimiz iletilmiştir:

Türkiye’deki iplik üreticilerinin mevcut kapasiteleri nedeniyle, sektörün ihtiyaç duyduğu ham maddenin tamamının karşılanmasında zorluk yaşanmaktadır. Birçok iplik fabrikasının da kapasitelerinin dolması sebebiyle ithal iplikteki yüzde 5 oranındaki ilave gümrük vergisinin kaldırılması tekstil sektörünün hammaddeye erişimini kolaylaştıracaktır.

Benzer şekilde, pamuk ithalatında ABD’ye uygulanan yüzde 3 oranındaki verginin geçici bir süreliğine askıya alınması gerekmektedir.

Ülkemizin önemli bir değeri olan organik pamuk, tekstil sektörünün imalat süreçlerinde ham madde olarak kullanılmaktadır. İlgili ürünün aynı zamanda doğrudan ihraç edilmesi sonucunda, ihracatçı firmalarımızın organik pamuğa erişimlerinde sorunlar yaşanmaktadır. Bu noktada, organik pamuğa ayrı bir GTİP numarası verilmesi ve ihracatına ilave kota getirilmesi ihracatçılarımızın ham maddeye erişimini kolaylaştıracaktır. Bunun sonucunda, organik pamuk kullanılarak üretilen nihai ürünler daha katma değerli olarak ihraç edilecektir.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı