REKLAMI GEÇ

TKDK, 2024’te 248 milyon Avro hibe dağıtacak

TKDK, 2024’te 248 milyon Avro hibe dağıtacak

Avrupa standartlarındaki tarım yatırımlarına hibe desteği sağlayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 2024 çağrı programını açıkladı. Kurum, bu yıl 4 başlıkta toplamda 248 milyon Avro (yaklaşık 8,8 milyar TL) hibe desteği sağlayacak.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 21 Mart 2024 Perşembe, 14:15

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 2024 yılı çağrı takvimini yayınladı. 81 ilde uygulanacak olan program kapsamında bu yıl 4 ana başlıkta destekleme sağlanacak. Bu kapsamda şu yatırımlar hibe programlarından yararlanabilecek:
Süt Üreten Tarımsal İşletmeler, Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler, Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler, Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler, Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi, Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi, Zanaatkarlık ve Yerel Ürün İşletmeleri, Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri, Su Ürünleri Yetiştiriciliği, Makine Parkları, Yenilenebilir Enerji Yatırımları.

İL KOORDİNATÖRÜ TAŞTEPE’DEN ÇAĞRI
TKDK Denizli İl Koordinatörü Bilal Taştepe, IPARD III Programının ilk çağrısının yatırımcılar için bir fırsat olduğunu, bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. 2024 yılında 248 milyon AVRO bütçe ile çok sayıda yatırımcıya destek verileceğini belirterek “TKDK artık 81 ilde destek veren bir kurum, dolayısıyla Denizli’ye daha fazla kaynak aktarabilmek için daha fazla çabalamamız gerekiyor” dedi.

Taştepe, bugüne kadar yatırım tutarı 922 milyon TL olan 773 proje ile sözleşme imzaladıklarını ve tamamlanan 759 projeye 365 milyon TL hibe ödemesi yaptıklarını, kalan 14 projenin ise hızla hayata geçirileceğini kaydetti.
Taştepe, “Denizli’nin her köşesinde örnek projelere sahip bir kurumuz. İlçelerimizin her birinde çok yönlü üretim yapabilen yüksek bir potansiyel var. IPARD Programında hedeflenen kırsalın kalkındırılması, biraz da kırsaldaki potansiyele bağlı. Denizli bu açıdan çok zengin. Biz de kırsalda, Avrupa Birliği Standartlarında, istihdama yönelik yatırımları destekleme hedefi ile çalışmaya devam ediyoruz. IPARD III ile bu faaliyetlerimiz artarak devam ediyor. 248 milyon Avro 2024 yılı için ülke genelinde belirlenmiş bütçe. Bu bütçeden Denizli’ye en yüksek payı almak için yeni projeler üretmeye ve var olan tesisleri modernize etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Yatırımlara yüzde 40 ila 70 oranında hibe desteği sağladıklarını söyleyen Taştepe, “Hayvancılıktan dokumacılığa, taş işlemeden pekmez üretimine, süt toplama merkezinden güneş enerjisine, turizmden kekik üretimine kadar her sektörde destek veriyoruz. Denizli’ye yüksek standartlı işletmeler kazandırmak için çağrılarımız devam edecek. Pozitif ayrımcılığa sahip kadın ve gençler başta olmak üzere çiftçi, üretici, zanaatkar, kooperatifler ile Denizli’de yatırım yapmak isteyen herkesi hibe desteklerimizden faydalanmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

TKDK’nin 2024 Yılı Çağrı Takvimi şöyle işleyecek:

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı