REKLAMI GEÇ

TMMOB İKK Sözcüsü Akköse: Kamudaki mühendislerin ek göstergesinin yükseltilmesi şart

TMMOB İKK Sözcüsü Akköse: Kamudaki mühendislerin ek göstergesinin yükseltilmesi şart

Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Denizli İl Koordinasyon Kurulu (İKK) kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ek göstergelerinin ve maaşlarının yeniden düzenlenmesini istedi, 16 Mart’taki toplantı öncesi taleplerini iletti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 20 Şubat 2022 Pazar, 11:48

Yazılı açıklamayı İKK Sözcüsü Mehmet Akköse yaptı. Akköse, Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ek gösterge görüşmelerinin sonuçsuz kaldığını hatırlatarak, özellikle son 25 yılda kamuda çeşitli statülerde çalışan ve farklı ücretler alan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ekonomik ve sosyal hakları açısından oldukça ciddi bir satın alma gücü kaybına uğradığını söyledi.

Kamuda çalışan mühendislerin emekliliklerine de etki eden ek gösterge gibi ücretlerin çok düşük kaldığını belirtirken, “Mühendis, mimar ve şehir plancılarının aldıkları ek gösterge, diğer meslek sınıflarına göre oldukça düşük kaldığı gibi emeklilik aylıklarını da etkilemesi nedeniyle maaşlarının ve emekli aylıklarının düşük belirlenmesine neden olmaktadır” dedi.

MÜHENDİSLER DE AYRIŞTIRILDI
Akköse, açıklamasında şu görüşleri ve talepleri aktardı:
Teknik hizmetler sınıfına dâhil kamu personeli meslektaşlarımız mali açıdan kamuda çalışan diğer meslek gruplarının gerisinde kalmıştır. Ayrıca teknik hizmetler sınıfına dâhil kamu çalışanları kendi içlerinde de ayrıştırılmış, büyük yatırım projelerinde çalışanlar ile açık alanlarda fiilen çalışanlara yönelik ayrımcı tavır sergilenmiş ve bunlara farklı özel hizmet tazminatı oranları belirlenmiştir.

ÜCRET, HİZMETİN ALTINDA
Hedeflenen enflasyon rakamları tutmamış, yıllardır hedeflenen resmi enflasyon verilerinin temel alındığı maaş artışları ile daha fazla yoksullaşılmış, reel gelir düzeyleri gerilemiştir. Bu sebeple kamudaki meslektaşlarımız da üstlendikleri sorumluluk ve ürettikleri hizmetle karşılaştırılamayacak kadar kötü ekonomik ve sosyal koşullarla mücadele etmek zorunda kalmışlardır.

EK GÖSTERGENİN YÜKSELTİLMESİ ŞART
Teknik ve bilimsel temelde yürüttükleri çalışmalarla vazgeçilmez bir yere sahip olan kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının özlük hakları ve ekonomik sorunlarının çözümü hedefiyle bazı düzenlemeler yapılması zorunluluk haline gelmiştir.
Kamuda çalışan ve teknik hizmetler sınıfına dahil mühendis, mimar ve şehir plancılarının “ek göstergeleri”’nin yükseltilmesi şarttır.

4800 İLE 6400 ARASINA YÜKSELTİLMELİDİR
Bu sebeplerle; ülkemizdeki açlık ve yoksulluk sınırları gözetilerek kamu emekçisi mühendis, mimar ve şehir plancılarının maaşları insanca yaşayacakları bir düzeye yükseltilmeli ve ek göstergeleri 4800-6400 arasında yükseltilmelidir.

SORUNLARA ÇÖZÜM İSTİYORUZ
16 Mart’ta yapılması planlanan “ek gösterge komisyonu”’nun ikinci toplantısında yukarıda belirttiğimiz değerlendirmeleri ve görüşleri görmezden geldiği bir toplantı ülke gerçeklerini ve mühendis, mimar, şehir plancısı emeğini yok saymak demektir.
Unutulmamalıdır ki emek ve insan odaklı, güvenceli bir çalışma yaşamı ve güvenceli bir gelecek tüm mühendis, mimar ve şehir plancılarının en temel hakkıdır. Sorunlarımıza çözüm istiyoruz!”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı