Türkiye’nin en büyük bin ihracatçısından 26’sı Denizli’den - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Türkiye’nin en büyük bin ihracatçısından 26’sı Denizli’den

Türkiye’nin en büyük bin ihracatçısından 26’sı Denizli’den

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin Türkiye’nin İlk 1000 ihracatçısı araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Buna göre; ilk bin firma arasında Denizli’den 26 firma yer aldı. Tekstil kenti Denizli’de az sayıda tekstil ihracatçısı listede yer alırken, bazı şampiyonlar ya isimlerinin açıklanmasını istemedi ya da araştırmaya katılmadı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 26 Eylül 2020 Cumartesi, 13:29

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) “Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçısı 2019” araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre, ilk 1000’de yer alan şirketlerin toplam ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 3 artarak 103 milyar dolara ulaştı.

ZİRVEDE BİR DENİZLİLİ
Ford Otomotiv’in başında yer aldığı listede, firması Denizli’de olmasa da Babadağlı iş insanı Ahmet Nazif Zorlu’nun sahibi olduğu Vestel 2,2 milyar dolarlık ihracatı ile listenin 8’nci sırasında yer aldı.

BAŞAK METAL 38’NCİ SIRADA
Denizli’den 26 firmanın yer aldığı listenin en üstünde yer alan Başak Metal oldu. Başak Metal, genel listenin 38’nci sırasında yer alırken, sektöründeki ihracatçılar arasında ise 3’ncü oldu. Kocaer Haddecilik 80, Seval Kablo’nun bağlı olduğu Seval İthalat İhracat 89’ncu sırada yer aldı.

7 TEKSTİL İHRACATÇISI LİSTEDE
Bir tekstil kenti olmasına rağmen ismi öğrenilebilen 26 ihracatçının arasında Denizli’den sadece 7 tekstil firması yer aldı. Listede kablo ve gıda firmaları da önemli bir yer tuttu.

KİTAP TANITIMI YAPILDI
61 ihracatçı birliği, 13 genel sekreterlik ile 95 bine yakın ihracatçının tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) “Türkiye’nin ilk 1000 İhracatçısı 2019″ Prestij Kitabının tanıtımını gerçekleştirdi ve yapılan araştırmanın sonuçlarını paylaştı. TİM Başkanı İsmail Gülle’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatçı birliklerinin başkanları, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle şirket yöneticileri katıldı.

144 ŞİRKET İLK KEZ LİSTEDE
TİM tarafından gerçekleştirilen araştırma; ihracatın en büyük kuruluşlarının yıllık performanslarının gözlemlenmesine ve birçok detaylı analiz yapılmasına olanak sağlayarak, ihracatçı firmalara yol gösterirken, ihracatın gelişimi için yapılan çalışmaların sonuçlarını da gözler önüne seriyor. Araştırma hakkında bilgiler veren TİM Başkanı İsmail Gülle, “2019’da İlk 1.000 ihracatçı firmamız, 103 milyar dolarla Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 62’sini gerçekleştirdi. 5,8 milyar dolar ihracat gerçekleştiren 144 firmamız da 2019 yılında ilk 1000 ihracatçı listesine dahil oldu. 856 firmamız ise; listede yerini korumayı başardı” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı