REKLAMI GEÇ

Türkiye’nin kösele ihtiyacını Denizli karşılıyor

Türkiye’nin kösele ihtiyacını Denizli karşılıyor

Denizli, Türkiye’deki kösele üretiminin yüzde 70’ini gerçekleştirerek, bu sektördeki liderliğini devam ettiriyor.

/ DENİZLİHABER / 11 Mart 2014 Salı, 09:59

Kirişhane mahallesinde uzun yıllar faaliyet gösteren, yaydığı koku ve yarattığı kirlilik nedeniyle hep gündemde kalan ve son olarak içkili mekanların adresi olarak belirlenen Tabakhane’de üretim yapan tesisler artık Honaz’a bağlı Kaklık beldesi yakınlarında kurulan Deri Organize Sanayi Bölgesi’ne taşındı. Kirişhane’de sadece satış yapanlar kaldı, onlar da en kısa sürede Kaklık’a taşınacak.

Deri ve kösele üretimi yapan firmaların taşınmasının ardından Deri Organize Sanayi Bölgesi’ne giden Denizli Valisi Abdülkadir Demir, burada incelemelerde bulundu. Demir’in inceleme gezisine Honaz Kaymakamı Turgut Gülen, Honaz Belediye Başkanı Turgut Devecioğlu, Deri OSB Başkanı Mehmet Güran, Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer ve Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci de katıldı.

Türkiye’nin en modern Deri Organize Sanayi Bölgesi’nin artık Denizli’de olduğunu bildirenDemir, buranın altyapı şebekesine 3 milyon 172 bin lira, elektrik şebekesine 1 milyon 391 bin lira, arıtma tesisine 9 milyon 304 lira olmak üzere toplam 13 milyon 868 bin lira kredi desteği sağlandığını söyledi.

Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA)burada faaliyet gösteren işletmelere yönelik destek programını uygulamaya soktuğunu anımsatan Vali Delir, “2012 yılı proje teklif çağrısı kapsamında deri ve kösele sanayinde faaliyet gösteren işletmelerin Denizli Deri Organize Sanayi Bölgesi’ne taşımasını sağlamayı amaçlayan ve toplam 3 milyon lira olan ‘Mirasımız Dericilik’ programıyla ilgili 8 projeye 1 milyon 416 bin lira destek verilmiştir. Amacımız Denizli’ninkarakteristik ana sektörlerinden biri olan ve ülkemizin kösele üretiminin yüzde 70’ini gerçekleştiren dericilik sektörününDenizli’de çağın gereklerine daha uygun hale getirilerek yatırımcılara modern tesisiler sunmaktır” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı