Ülkenin alabalık ihtiyacının yüzde 80’ini tek başına karşılayan Denizli, ihracatta da rekora koşuyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Ülkenin alabalık ihtiyacının yüzde 80’ini tek başına karşılayan Denizli, ihracatta da rekora koşuyor

Ülkenin alabalık ihtiyacının yüzde 80’ini tek başına karşılayan Denizli, ihracatta da rekora koşuyor

Denizli olmayan Denizli, su ürünleri ihracatında ülkede söz sahibi oluyor. Türkiye’nin en büyük alabalık üretim ve işlemesinin yapıldığı Denizli, ülkenin 81,5 milyon dolarlık alabalık ihracatının büyük çoğunluğunu tek başına gerçekleştiriyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 11 Temmuz 2021 Pazar, 11:28

Yılın ilk yarısında yüzde 42 artışla 649 milyon dolarlık ihracata ulaşan su ürünleri sektörü, 2 yıldır üst üste kırdığı rekorlara yenilerini eklemeyi hedefliyor.

AA muhabirinin, Ege İhracatçı Birliklerinden aldığı verilere göre, Türkiye, 2020’nin ocak-haziran döneminde 457 milyon 919 bin dolarlık su ürünleri ihracatı yaptı. Bu yılın aynı döneminde ise ihracat, yüzde 42 artışla 649 milyon dolara çıktı.

Su ürünleri ihracatında ilk sırada, Türkiye’nin üretiminde ve ihracatında lider olduğu levrek yer aldı. Levrek ihracatı 6 aylık dönemde yüzde 33 artarak 215 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Levrek ihracatını 182 milyon dolarla çipura ve 81,5 milyon dolarla alabalık takip etti.

Su ürünleri ihracatının parlayan yıldızı Türk somonunda ise 2020’nin ocak-haziran döneminde 9 milyon 314 bin dolar olan ihracat 73 milyon 164 bin dolara çıktı.

– Hedef 1,2 milyar dolar

Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, AA muhabirine, salgın döneminde balık tüketiminin arttığını belirtti.

Dünyaca ünlü birçok restoranın Türk balığını tercih ettiğini ifade eden Kızıltan, sektör olarak 2 yıldır milyar doların üzerinde ihracat yaptıklarını aktardı.
Kızıltan, “Bu sene rekorlara bir yenisini eklemek istiyoruz. Böyle giderse 1,2 milyar dolar ihracatın üzerine çıkacağız.” dedi. İZMİR (AA) – YUSUF ŞAHBAZ

DENİZLİ’NİN DURUMU
Kızıltan’ın aktardığı bilgilerdeki alabalık ihracatının büyük çoğunluğu Denizli’den yapılıyor. Denizli’de kurulu tesisler dünyanın 80 ülkesine ihracat gerçekleştiriyor. Denizli’deki tesisler, ülkenin alabalık ihtiyacının yüzde 80’ini de tek başına karşılıyor.

Fotoğraf: Özpekler Su Ürünleri

Yorumlar

abbas   -  Bağlantı 18 Temmuz 2021, 15:08

Bölgenin en önemli su kaynağı büyük menderes nehrini kirletip kuruttuktan sonra….

Bakış Açısı   -  Bağlantı 11 Temmuz 2021, 12:19

Bu balık çiftliklerinin çevreye verdiği zarar ile ilgili bir haber yapsanız. O pislikleri temizlemek kaç sene sürecek? Var mı bu tür gazeteciliğiniz.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı