REKLAMI GEÇ

Yediemin depoları bit pazarına döndü

Yediemin depoları bit pazarına döndü

Denizli’de son bir yılda 150 bin kişi icra edildi, 120 yediemin deposu tıka basa doldu. Depo sahipleri, haczedilen hiçbir eşyanın satılamaması yüzünden kira bedelini alamadı.

/ DENİZLİHABER / 7 Ocak 2010 Perşembe, 17:46

Ekonomik krizin etkilerini iliklerine kadar hisseden Denizli’de, büyük tekstil fabrikalarının kapanması, iş adamlarının intiharları ile atlatılan 2009 yılında, tam 150 bin icra dosyasının olduğu ortaya çıktı. Bu dosyalar içinde, 100 bininin banka alacakları olduğunu söyleyen Denizli Barosu Başkanı Adil Demir, “Özellikle kredi kartları, bireysel krediler, otomobil ya da konut kredilerinin ödenmemesi nedeniyle binlerce Denizlili icra takibi ile karşı karşıya kaldı, malları haczedildi” dedi.

DEPOLAR DOLDU
Kentte bulunan 120 yedi emin deposu da tıka basa doldu. Denizli’deki yedi emin depolarında yer kalmadığı için haciz işlemleri de tıkanma noktasına geldi. Satışı istenilen hacizli mallara da alıcı çıkmayınca, trilyonluk eşyalar depolarda çürümeye başladı. Hatta depo bedelini alamayan yediemin deposu işletmecileri de alacaklarına karşılık icra edilen malları alarak yaşamlarını sürdürüyor.

5 KİŞİDEN ÜÇÜ HACİZLİ
480 bin nüfusun yaşadığı Denizli’de, ekonomiye katkı koyan her beş kişiden birinin icralık olduğunu söyleyen Denizli Barosu Başkanı Adil Demir, “Denizli’de ekonomiye katkı koyan insan sayısı 240 bin. Bu da her beş kişiden üçünün icralık olduğu anlamına geliyor. 2007 yılı ile 2009 yılları arasındaki icralık dosyaların sayısı iki katına çıkmış durumda. Bunun temel nedeni ekonomik krizdir” dedi.

KENTTEN KÖYE GÖÇ
Denizli’de 2009 yılında tam 20 bin kişinin kentten göçtüğü belirtildi. Özellikle borçları nedeniyle göç edenlerin sayısının yüksek olduğunu savunan Denizli Barosu Başkanı Demir, “Bunlara işsizlik ya da geçim sıkıntısı yüzünden tekrar köylerine dönen vatandaşlarımız da eklenince göç edenlerin sayısı 20 bini buluyor” dedi.

İŞTE DİĞER ETKİLERİ
Ekonomik krizin Denizli’ye zararı sadece işletmelerin batması ya da borçlar olmadı. 2009 yılında iş mahkemelerinde görülen dava sayıları iki katına çıktı. Geçim sıkıntısı nedeniyle yaşanan aile içi geçimsizlikler nedeniyle, 3573 çift boşanma davası açarken, toplumsal huzurun kaybolduğu da infaz edilen mahkûmiyet sayısının 4569’a çıkmasıyla ortaya çıktı. Denizli’de halen 31 bin kişi çeşitli suçlamalarla savcılıklara şikâyet edildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı