REKLAMI GEÇ

Enerya’ya dev ortak

Enerya’ya dev ortak

Denizli’nin de aralarında bulunduğu 11 ilin doğal gaz dağıtımını yapan ve son yılların en hızlı büyüyen şirketlerinden Enerya’ya dev ortak geldi. İsviçreli Partners Group, STFA yatırım Holding bünyesindeki Enerya Gaz Dağıtım A.Ş’ye yüzde 30 payla ortak oldu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 5 Eylül 2014 Cuma, 17:35

Türkiye enerji sektöründe en önemli oyunculardan biri olan, Denizli dahil 11 şehrin doğal gazını dağıtan Enerya, hızlı büyümesini uluslararası piyasalarda söz sahibi bir yabancı ortakla birlikte sürdürecek. Partners Group ile STFA Yatırım Holding, Çırağan Sarayı’nda düzenlenen imza töreniyle ortaklıklarını açıkladı. Ses getiren bu ortaklığın imza törenine STFA Yatırım Holding CEO’su Mehmet Ali Neyzi, Enerya Genel Müdürü Aslan Uzunile Partners Group Özel Finans Yatırımları Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi René Biner ve Özel Altyapı Yatırımları Başkanı Brandon Prater katıldı.

30 milyar euro iş hacmi ile dünyanın en büyük özel sermaye, altyapı ve gayrimenkul yatırım şirketlerinden biri olan İsviçreli Partners Group, uluslararası yatırımcıları için yönettiği fonlar ile Kuzey Amerika’da iki doğal gaz çevrim santrali; İspanya Madrid’de doğal gaz dağıtımı, Meksika’da boru hattı ve Japonya’da ülke çapında güneş tarlaları altyapı kurulumu ve inşası yapıyor. Grup bu anlaşma çerçevesinde STFA Yatırım Holding ile Enerya çatısı altında güçlerini birleştirecek, başta doğal gaz dağıtımı olmak üzere enerji sektöründe ortak yatırımlar yapacak.

STFA Yatırım Holding CEO’su Mehmet Ali Neyzi, Türkiye’nin artan enerji talebi ve hızlı büyüyen ekonomisi ile özellikle Avrupalı büyük yatırımcılar için enerji sektöründe çok cazip bir ülke haline geldiğinin altını çizdi.

Enerya Genel Müdürü Aslan Uzun da Antalya, Konya, Karaman, Ereğli, Erzincan, Denizli, Aydın, Aksaray, Çorum, Niğde ve Nevşehir’in doğal gaz dağıtımını yaptıklarını belirterek, Enerya Türkiye’nin 2. en yaygın doğal gaz dağıtım şirketi olarak 11 şehirde bugüne kadar 450 milyon TL’lik yatırım ile 6500 km’lik dağıtım ağı kurdu. 10 yıl içinde hızlı bir yatırım planı ile bulunduğumuz illerde nüfusun ortalama yüzde 85’ine hizmet götürerek 2014 sonu itibarıyla 800 binden fazla aboneye, 1,5 milyar TL’lik ciroya ve toplamda 2,8 milyar metreküplük hacme ulaştık. Partners Group ile yaptığımız bu anlaşma ile birlikte daha da güçlenen yeni yapımız ile başta doğal gaz dağıtımı olmak üzere elektrik ve yenilenebilir enerji yatırımlarımıza hız vereceğiz“ dedi.

Partners Group Özel Altyapı Yatırımları Bölüm Başkanı Brandon Prater de, uluslararası bir yatırımcı olarak büyüyen pazarda yerlerini STFA ile aldıklarını kaydederek, “Önümüzdeki yıllarda, Enerya’nın Türkiye doğal gaz dağıtımındaki payını ilerletmeyi hedefliyoruz. Amacımız, her iki tarafın katkıları ile Enerya platformunu geliştirmek ve bu sayede sürekli ve sağlam bir büyümeye ulaşmaktır” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı