REKLAMI GEÇ

Erikoğlu, Pazar günü uğurlanacak

Erikoğlu, Pazar günü uğurlanacak

Denizli’nin önemli işadamlarından olan ve kendi adını taşıyan holdingin kurucusu, 87 yaşındaki Ahmet Nuri Erikoğlu, 3 Ocak Pazar günü, Delikliçınar’daki Yeni Cami’de kılınacak cenaze namazıyla son yolculuğuna uğurlanacak.

/ DENİZLİHABER / 2 Ocak 2010 Cumartesi, 17:49

Vefatıyla, Denizli iş dünyasını derinden sarsan, Denizli’nin tanınmış firmalarından olan Erikoğlu Holding’in kurucusu, 87 yaşındaki Ahmet Nuri Erikoğlu, 3 Ocak Pazar günü kılınacak cenaze namazından sonra son yolculuğuna uğurlanacak. Tedavi gördüğü Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde, böbrek yetmezliği nedeniyle, Cuma günü vefat eden Erikoğlu’nun cenaze namazı, öğle namazına müteakip Delikliçınar Meydanı’ndaki Yeni Cami’de kılınacak.

Ahmet Nuri Erikoğlu’nun özgeçmişi
1937 yılında Kaleiçi’nde dövmecilik yaparak iş hayatına adım atan Ahmet Nuri Erikoğlu, 1959 yılında İstanbul’da bakır üzerine kurduğu Elektrobakır fabrikasıyla, iş dünyasında kısa süre içerisinde büyüdü ve Elektrobakır fabrikasını, Türkiye’nin en önemli şirketlerinden biri haline getirdi. 1980’lerde Ahmet Nuri Erikoğlu’nun en büyük hayali kendi bakırını kendi üreten, sonunda da bakır tel haline getiren entegre bir tesis kurmaktı. Bu düşüncelerle, 1980’li yıllarda Erbakır’ın temelleri atıldı. Erbakır’da 1985 yılında Abalıoğlu ile ortaklık tesis edildi. Şu anda Erbakır, Denizli’nin en büyük sermayeli kuruluşu ve Türkiye’nin konusunda 2. büyük tesisi durumunda. Grup aynı zamanda emaye bakır tel, tekstil, petrol, elektrik malzemeleri sektörlerine de önemli projelere imza attı.

Sivil toplum örgütlerinde de önemli görevler yapan Erikoğlu, Denizli 1. Sanayi Sitesi Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı, Denizli 2. Sanayi Sitesi Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı, Denizli Sanayi Odası Kurucu Üyesi, Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi, Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Denizli Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Denizli Sanayi Odası Meclis Başkanlığı görevlerini yaptı.

İŞ DÜNYASI VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI ÜZÜNTÜLERİNİ DİLE GETİRDİ
Ahmet Nuri Erikoğlu’nun vefatının ardından, iş dünyasından isimler ve Ahmet Nuri Erikoğlu’nun üye olduğu sivil toplum kuruluşları da yaptıkları açıklamalarla, üzüntülerini dile getirdi.

“ÖRNEK İNSANDI”
Cuma günü vefat eden Ahmet Nuri Erikoğlu’nun, Denizli’nin, ekonomik ve ticari hayatında önemli isimleri arasında yer aldığını belirten Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, “Ahmet Nuri Erikoğlu’nu kaybetmenin üzüntüsünü derinden yaşıyoruz. 1926 yılında kurulan odamızın ilk üyeleri arasında olan, değerli büyüğümüz Ahmet Nuri Erikoğlu’nun, örnek gösterilecek bir hayat hikayesi vardır. Kendisi ticari hayatına 1937 yılında bakırcılıkla başlamış, zamanla işlerini büyüterek sanayileşmeye doğru adım atmıştır. ‘Tırnaklarıyla kazıya kazıya başarmak’ deyimiyle adeta özdeşleşen sanayi duayenimiz, Denizli’ye ekonomik, ticari ve istihdam yönünden büyük katkılar sağlamıştır. Üstün çabalarıyla Denizli’ye 1980’li yılların en büyük sermayeli işletmesini kazandıran Ahmet Nuri Erikoğlu, yaşamıyla da örnek bir kişi olmuştur. Denizli, O’nu sadece ticari ve ekonomik anlamda değil, yaptırdığı okullar, üye olduğu kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarındaki aktif faaliyetleriyle de yakından tanıdı. Özellikle eğitim ve öğretime koyduğu katkılar, Ahmet Nuri Erikoğlu’nun ne kadar örnek işler yaptığının göstergesidir. Denizli Ticaret Odası olarak, örnek insan, Ahmet Nuri Erikoğlu’nu, kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum” dedi.

DOÇEV’İN KURUCULAR KURULU BAŞKANIYDI
DOÇEV Yönetim Kurulu da yaptığı yazılı açıklama ile Erikoğlu’nun vefatından duydukları üzüntüyü dile getirdi. DOÇEV Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada, Ahmet Nuri Erikoğlu’nun, vakfın kurucuları arasında yer aldığı ve ilk kurucular kurulu başkanı olduğu belirtilerek, “DOÇEV’in bugünlere gelmesinde büyük katkıları bulunan Sayın Ahmet Nuri Erikoğlu’nu kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Ülkemizin ve Denizlimizin önemli sanayi kuruluşlarını bünyesinde bulunduran A. Nuri Erikoğlu Holding’in kurucusu ve Denizli sanayisinin duayenlerinden olan Sayın Erikoğlu, ülkemiz sanayisinde yaratıcı adımlar atarak öncü bir rol üstlenmiştir. Denizli Sanayi Odası’nın, 1. ve 2. sanayi sitelerinin kuruluşuna da öncülük eden Sayın Erikoğlu sivil toplum kuruluşlarına katkılarıyla, doğa ve insan sever kişiliğiyle sosyal sorumluluğu yüksek aydın bir kişi olarak öne çıkmıştır. Ahmet Nuri Erikoğlu’na Allah’tan rahmet, ailesine, A.Nuri Erikoğlu Holding A.Ş., ER-BAKIR Elektrolitik Bakır Mamulleri A.Ş.ve DOÇEV camialarına sabır ve başsağlığı diliyoruz” denildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı