REKLAMI GEÇ

İşadamları Platformu’ndan Zeybekci’ye destek açıklaması

İşadamları Platformu’ndan Zeybekci’ye destek açıklaması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “yalı aldığı” haberleriyle ilgili sorulara “kapsamlı açıklamayı hafta içinde yapacağım” yanıtını verirken, Denizli Tüccar Sanayici ve İş Adamları Platformu Sözcüsü İbrahim Tefenlili, Zeybekci’den hızlı davranıp, “Şirket adına alınmış bir gayrimenkul üzerinden koparılan yaygarayı maksatlı buluyoruz” açıklamasını yaptı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 9 Ağustos 2015 Pazar, 17:35

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin İstanbul-Sarıyer’de 4 milyondolara yalı aldığı haberleri gündemdeki yerini koruyor. Zeybekci, Honaz dağı Tüneli’ndeki incelemeleri sırasında gazetecilerin sorusu üzerine, bu konuda kapsamlı bir açıklamayı hafta içinde yapacağını söyledi.

Zeybekci, kendisiyle ilgili iddialara yanıt vermek için hafta içini işaret ederken, Denizli Tüccar Sanayici ve İş Adamları Platformu Dönem Sözcüsü İbrahim Tefenlili, Bakan’dan hızlı davranarak bir açıklama yaptı. Tefenlili, aralarında Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin de bulunduğu 22 oda ve dernek adına yaptığı yazılı açıklamada, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile ilgili olarak ‘’Yırtık Donlu Nihat’ın Boğaz’da Yalısı Oldu’’ şeklinde basın yer alan haberleri “itham edici” olarak nitelendirdi ve ortada illegal bir durum varmışçasına algı oluşturmaya çalışıldığını savundu.

Tefenlili, açıklamasında “Kendisi ile gurur duyduğumuz Sayın Bakanımız hakkında yapılan bu gayri ahlaki yayınlar karşısında, biz, Denizli İş Dünyasını temsil eden oda ve birlikler, aşağıdaki açıklamayı tüm kamuoyumuzun bilgisine arz etmeyi vicdani ve ahlaki bir görev addediyoruz” diyerek, şunları kaydetti:

“Denizli, sanayi üretimine katkısı, 3 milyar doları aşkın ihracatı ve ödediği vergi ile, Anadolu’nun ve Türkiye ekonomisinin en önemli şehirlerinden birisidir. Denizlili iş adamlarımız ve büyüklü küçüklü firmalarımız, her daim başarıyı, ilerlemeyi ve büyümeyi hedefleyerek yaptıkları çalışmalarla, alkışlanacak pek çok başarı hikâyesine imza atmışlardır.

Sayın Nihat Zeybekci de bu başarı hikâyelerinin, Denizli adına sembol haline gelmiş kahramanlarından bir tanesidir. İş hayatına atıldığı 1994 yılından bu yana, sürekli yükselen başarı grafiği ile Denizli sanayinde haklı bir yer edinmiştir.

Binlerce kişinin çalıştığı şirketlerinde yaptığı üretim ve ihracatlarla, Denizli Belediye Başkanı olarak siyasete girdiği 2004 yılından önce, onlarca defa vergi sıralamasında ilk üçe girmiş, Şirketi, defalarca Türkiye’nin en büyük 1000 şirketi arasında yer almıştır. Bu başarısı doğrultusunda seçildiği, ‘’Denizli İhracatçılar Birliği Başkanlığı’’ görevini de başarı ile yürütmüştür.

Her birimizin ayrı ayrı üyesi de olan Sayın Nihat Zeybekci ve ortağı olduğu şirketlerin, bu güne kadar, gerek oda ve birliklerimiz, gerekse kamuoyu nezdinde en ufak bir olumsuzluğu ile karşılaşılmamış, aksine, başarıya endeksli ve çözüm odaklı ticaret tarzı, örnek teşkil etmiştir. Bu yönleriyle kendisi, özellikle siyasete girdikten sonra ülkemiz ve Denizli’miz adına yaptığımız hizmetlerde en büyük destekçimiz ve birlikte olmaktan gurur duyduğumuz çalışma arkadaşımızdır.

Bizler, iş dünyamızın başarılı temsilcilerinin, siyasi görüşü ne olursa olsun, siyasete girmelerini her zaman destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz.

Nihat Zeybekci de bu anlamda siyasete girişini desteklediğimiz bir üyemizdir. Belediye Başkanlığı ve özelikle Ekonomi Bakanlığı sürecinde yapmış olduğu başarılı çalışmalar karşısında, yanılmamış olmanın huzur ve gururunu yaşadığımızı ifade etmek isteriz. Ticari anlamda elde etmiş olduğu tüm başarılar bu denli göz önünde iken, şirket adına alınmış bir gayrimenkul üzerinden koparılan yaygarayı maksatlı buluyoruz.

Zira üretim yapmak gibi, ithalat- ihracat yapmak gibi, gayrimenkul alıp satmak da, ticaretin gereklerindendir. Türkiye’nin tüm diğer başarılı şirketleri gibi, Nihat ZEYBEKCİ’nin şirketlerinin de, gerekli gördükleri ve güçleri yettiği takdirde gayrimenkul alıp satması, Anayasamız ile güvence altına alınmış olan mülkiyet hakkının kullanılmasından ibarettir. Kaldı ki bu, sadece ticari değil, vatandaş olarak ta hakkımızdır.

Bu hak çerçevesinde, vergisi ödenen ve kaynağı belli olan her kuruş kutsaldır ve sorgulanamaz. Bunun aksini iddia edenler, iddialarını ispat ile mükelleftirler. Kaldı ki Sayın Nihat Zeybekci, siyasete girmiş olduğu 2004 yılından bu yana tüm şirketlerdeki yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı görevlerini bırakmıştır ve o tarihten bu yana şirketlerini diğer ortakları ve profesyonel yöneticiler yürütmektedirler.

Anılan maksatlı haberlerde geçen ve Sayın Bakanın çocukluk yıllarına atfedilen yoksulluk günleri ise, İstanbul ve Anadolu’nun birçok kentinde olduğu gibi Denizlili işadamlarının birçoğunun da ortak geçmişi, ortak hikâyesidir.

Çamur atmak isterken, Sayın Zeybekci’nin ‘’Yırtık donlu Nihat‘’ fotoğrafından yola çıkanlar, Türkiye’nin kalkınma ve dönüşüm sürecini biraz okumuş olsalar, bugün ülkemizin en büyükleri arasında gösterilen pek çok şirket ve iş adamının benzer başlangıçlara sahip olduğunu görecek, tekâmül kavramını anlayabileceklerdir.

Sınırlı olanaklara sahip iken, çalışıp didinerek üst noktalara gelmiş bu insanlarla iş dünyası olarak daima guru duyduk. Bu insanların hikâyelerinin, ‘Cumhuriyetimizin kazanım örneği’ olarak gösterilmek yerine, maksatlı imalarla küçük düşürmeyi hedefleyen yayınlara konu edilmesini yadırgıyor ve kınıyoruz.

Bu kişiler bilmelidirler ki; Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı’nın ilimiz için değeri ve anlamı, siyasi kimliğinin ötesinde ve üstündedir. Ve yine bilmelidirler ki, hukuki dayanağı olmaksızın yapılan bu tür gayri ahlaki saldırıları, aynı zamanda hem ticaret dünyamıza, hem de vatandaş olarak şahsımıza da yapılmış addediyor ve kabul etmiyoruz.

Bu vesile ile Türkiye’nin en kritik dönemlerinde kasıtlı olarak ortaya atıldığına daima şahit olduğumuz, zihinleri bulandırmaya yönelik bu tarz kasıtlı ve gayri ahlaki yayınlara itibar etmediğimizi; kamuoyuna saygıyla ilan ederiz.”

Yorumlar

ekrem   -  Bağlantı 10 Ağustos 2015, 10:07

siz zatan birbirinizin yalakasınız hepiniz aynı kafadan insanlarsınız

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı