REKLAMI GEÇ

Konyalıoğlu: “Vatandaşların acil ihtiyaçları karşılanmalı”

Konyalıoğlu: “Vatandaşların acil ihtiyaçları karşılanmalı”

Denizli Sanayici ve İşadamları Derneği (DESİAD) Başkanı Okan Konyalıoğlu, koronavirüs nedeniyle iş ve sosyal yaşamın sekteye uğradığını belirterek, vatandaşların acil ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 25 Mart 2020 Çarşamba, 15:30

Dünya genelinde hayatı durdurma noktasına getiren ve Türkiye’de de artan bir ivmeyle yayılmaya başlayan koronavirüs salgınının (kovid-19) önümüzdeki günlerde de etkisini göstereceğini belirten Konyalıoğlu, bu virüsün yayılmasının önlenmesinin sadece bilim insanlarının ve hükümetlerin değil, bireysel olarak herkesin sorumluluğu olduğunu ifade etti.

Salgının, halk sağlığı açısından yarattığı sorunların yanı sıra, iki yıldır ekonomide yaşanan daralmadan dolayı zaten zorlanan firma ve bireylerin odak noktalarını da değiştirdiğini anlatan Konyaloğlu, “Düne kadar 2020 yılsonu bütçesi, hedefleri tartışılırken, dünya genelinde tüketimin azalmasından dolayı sipariş iptalleri başlamış, üretilmiş mamuller bile sevk edilemez duruma gelmiştir. Ne kadar süreceği tam olarak öngörülemeyen bu süreçte firmalar stok maliyeti, nakit akışı, ödemeler gibi birçok konuda hangi aksiyonu alacağı konusunda karasız kalmaktadır. Ülkemizde çoğunlukla aile işletmesi modelinde KOBİ düzeyinde şirketler bulunmaktadır. Bu şirketler, sermaye yapıları yeterli seviyede olmadığından faaliyetlerini banka kredileri, vadeli alım/satımlar ile sürdürmektedirler. Finans sektöründe özellikle kamu bankaları tarafından destek paketleri açıklanmış ve bazı özel bankalar da benzer adımlar atmıştır. Önemli olan bu destek paketlerinin prosedüre takılmadan bir an önce devreye alınmasıdır” dedi.

Salgın ile birlikte ortaya çıkan en önemli sorunlardan birinin de işsizlik olduğunu ifade eden Konyalıoğlu, “Daha şimdiden perakende ve turizm sektörü faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı. Bu sektörler yoğun işgücü ile çalıştıklarından ne yazık ki birçok kişi bir anda işsiz kaldı ve bu şartlarda iş bulmaları da pek mümkün gözükmüyor. Bu nedenle; firmalar için verilen desteklere ilave olarak bireylere yönelik tedbirler de alınmalı, bu insanların hayatını devam ettirebilmesi için gerekli olan su, elektrik, doğalgaz gibi zaruri giderlerinde devlet tarafından kolaylık sağlanmalıdır” dedi.

Sosyal izolasyonu ve belirsizliği hayatın merkezine taşıyan tehdidin yansımalarının sadece kısa vadede kalmayacağını vurgulayan Konyalıoğlu, “Orta ve uzun vadede iş ve özel hayatımızı, alışveriş alışkanlıklarımızı, seyahatlerimizi, tatillerimizi, üretim model ve süreçlerimizi, toplantılarımızı, eğitim dünyasını ve daha birçok şeyi de yıkarak değiştirecektir. Ülke olarak hep birlikte mücadele edeceğimiz bu süreci başarı ile atlatacağımıza, yaşadıklarımızın direncimizi ve dönüşüm becerimizi artıracağına inanıyoruz. Bu süreçte canla başla ve büyük bir özveri ile görevinin başında olan sağlık çalışanlarına şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı