REKLAMI GEÇ

Baro Başkan Adayı Demirdöğer, Genel Kurul’un toplanmasını istedi

Baro Başkan Adayı Demirdöğer, Genel Kurul’un toplanmasını istedi

Hıfzıssıhha Meclisi tarafından STK etkinliklerinin iptal edilmesi, seçimli genel kurul yapmaya hazırlanan avukatların tepkisini çekti. Yaklaşan seçimlerde adaylığını açıklayan Av. Adnan Demirdöğer, Baro genel kurullarının ertelenmesinin ancak kanunla mümkün olabileceğini belirtti, İl Hıfzısıhha Meclisi’nin aldığı karardan hızla geri dönülmesini ve genel kurulun toplanmasını istedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 9 Ekim 2020 Cuma, 13:44

İç İşleri Bakanlığı tarafından koronavirüs tedbirleri kapmasında Baro Genel Kurul toplantıları 1 Aralık tarihine kadar ertelenmesine yönelik il valiliklerine genelge göndermiş, İl Hıfzıssıhha Meclisi de 1 Aralık tarihine kadar tüm sivil toplum kuruluşlarının toplantılarının yasaklanması kararı almıştı.

10-11 Ekim’de 47. Olağan Genel Kurulu’nu yapmaya hazırlanan Denizli Barosu’nun da seçimleri Hıfzıssıhha Meclisi kararı ile ertelendi.

Bu yılki Baro seçimlerinde başkan adayı olan Av. Adnan Demirdöğer, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın mensupları ile bir araya geldi, karara tepki gösterdi.

BU KARAR AÇIKÇA HUKUKA AYKIRIDIR
Av. Demirdöğer, Baro Genel Kurul’larının 1 Aralık tarihine kadar ertelenmesi kararının yanlış ve hukuka aykırı olduğunu vurguladı.

Demirdöğer, “Baro Genel Kurullarının ertelenmesi ve iptali ancak kanunla mümkün olur. Şu ana kadar buna ilişkin bir düzenleme yapılmadı. Alınan kararın hukuki dayanağı yoktur, yok hükmündedir. Bu nedenle 10 Ekim’de yapılacak Genel Kurul geçerliliğini korumaktadır. Denizli Baro Başkanlığı’nın; yönetim kurulunun oy çokluğuyla YSK kararını gerekçe göstererek seçimli olağan genel kurulun 10-11 Ekim 2020 tarihinde yapılamayacağı ve belirsiz bir tarihe ertelendiğine yönelik kararı, hukuken yok hükmünde olan İçişleri Bakanlığı genelgesi, İl Hıfzıssıhha Meclisi kararı ve YSK kararı ile eş değerdir” diye konuştu.

Av. Demirdöğer Baro Başkanlığı’nı koronavirüs tedbirlerine uyarak Genel Kurul yapmaya davet ettiklerini belirtti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı