REKLAMI GEÇ

DSO Başkan Keçeci TOBB Ekonomi Şurası’na katıldı, sorunları anlattı

DSO Başkan Keçeci TOBB Ekonomi Şurası’na katıldı, sorunları anlattı

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’na katıldı. Şurada Ege Bölge Sözcüsü olarak söz alan Keçeci, yaşanan sorunları ve beklentileri Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili bakanlara aktarma fırsatı buldu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 19 Kasım 2020 Perşembe, 13:06

TOBB bünyesinde her sene Cumhurbaşkanı ve bakanların katılımıyla düzenlenen Ekonomi Şurası bu sene çevrimiçi platformdan gerçekleştirildi. Türkiye’deki tüm oda ve borsaların sorunlarını doğrudan Cumhurbaşkanı ve ilgili bakanlara iletmesini sağlayan şurada Ege Bölgesi’nin sorunlarını Müjdat Keçeci dile getirdi.

Ege Bölgesi’nde yer alan tüm oda ve borsalardan gelen konuları ana başlıklar altında toplayarak 3 dakikalık süre içerisinde ileten Keçeci, sunumunu yatırım odaklı gerçekleştirdi.

Keçeci sunumda, “Kur nedeniyle artan enerji ve hammadde maliyetleri yatırımı olumsuz etkilemektedir ve bu yeni yatırım yapamayan sanayiciler rekabet güçlerini kaybetmektedirler. İlçe bazlı teşvik sistemi konusunda müteşekkiriz ancak sistemde yapılacak bazı iyileştirmelerle, sistemin ekonomiye daha olumlu katkı yapacağını düşünüyoruz. Madencilik yatırımları konusunda ruhsat izin sürecinin uzaması da yatırımlara ket vurmaktadır. Yine plansız sanayileşme ve kayıtdışı ekonomiye bir çözüm olarak karşımızda olan organize sanayi bölgelerinin de yatırıma elverişli hale getirilmesi ve üretim sürecinin olmazsa olmazı doğalgaz başta olmak üzere tüm altyapılarının eksiksiz tamamlanarak yatırıma hazır hale getirilmesi için devletimizin desteğine ihtiyaç duyulmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Ege Bölgesi’ndeki lojistik sorununa da değinen Keçeci, “İzmir, Avrupa ihracatlarının gerçekleştirildiği bir limandır. Denizli-Aydın ve Çine-Aydın arasındaki yatırımların tamamlanarak demiryolu bağlantıları ile limana doğrudan bağlantı, özellikle ihracatçılarımızın rekabet gücünü arttıracaktır. Çandarlı Limanı’nın bir an önce devreye alınarak Aliağa Limanı’nın kapasitesinin arttırılması da ihracatçıları memnun edecektir” dedi.

Ege Bölgesi’nin kadim sektörleri tarım ve hayvancılık konusunda gelen sorunları da ana başlıklar halinde ileten Keçeci, hayvancılık sektöründe artan yem maliyetlerinin sektörü çıkmaza soktuğunu, zamanında ve değerinde ödenmeyen prim desteklerinin de çiftçilerimizin şevkini kırdığını dile getirdi. Yine Ege Bölgesi ekonomisinde önemli bir yeri olan turizm konusunda açıklanan tedbirler için sektör adına teşekkür eden Keçeci, turizm sektörünün talep ettiği faizsiz kredi desteği, kira desteği, vergi affı gibi konuları dile getirdi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı