REKLAMI GEÇ

Klor kokulu yüzme havuzları kanser riski yaratıyor

Klor kokulu yüzme havuzları kanser riski yaratıyor

Kimya Mühendisleri Odası Denizli Şubesi, “Yüzme Havuzları’na Dikkat” başlığıyla yayımladığı açıklamada sıcakların artması ile dolup taşan yüzme havuzları ile ilgili hayati önem taşıyan bir paylaşım yaptı. Başkan Ömer Duysal, “Klor kokusu olan yüzme havuzu kansorojen etkilidir” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Temmuz 2019 Pazartesi, 18:42

Kimya Mühendisleri Odası Deniz Şubesi tarafından yapılan açıklama ile sıcaklıkların artmasıyla birlikte dolup taşan yüzme havuzları için çok çarpıcı bilgiler paylaşıldı. Açıklamada bakımına ve içine karıştırılan kimyasal maddelerin ölçüsünde kullanılmaması durumunda yüzme havuzlarının birçok hastalığa davetiye çıkardığının altı çizildi.

“Yüzme Havuzları’na Dikkat” başlığı altında yapılan açıklamada yüzme havuzlarının dört duvar içinde bir miktar su olmadığı belirtilerek, havuza bakıldığında suyun berrak ve temiz görünüşünün onun sağlıklı olduğu anlamına gelmediği dile getirildi.

Kimya Mühendisleri Odası Deniz Şube Başkanı Ömer Duysal, “Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan kimyasal maddeler, günlük yaşantımızı kolaylaştırmakta, ancak aynı zamanda yanlış ya da amaç dışı kullanımları sonucu insan sağlığına ve çevreye zarar verebilmektedir. Hastalık yapıcı, hatta kanserojen bile olabilmektedir” dedi.

Havaların sınmasıyla birlikte havuzlar yüzünden önümüzdeki günlerde insan ve çevre sağlığını tehdit eden olayların yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu da belirten Başkan Duysal,  “Bildiğiniz gibi yüzme havuzları, hastalık yapıcı mikroorganizmaların kolayca çoğalabildiği bir ortamdır Yüzme havuzlarında; dezenfektanlar, çöktürücüler, yosun önleyiciler, PH düzenleyiciler, berraklaştırıcılar (parlatıcılar), filtre ve yüzey temizleyiciler gibi değişik kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Bu doğrultuda havuzlarda sağlıklı ve hijyenik bir ortam yaratılması gibi sebeplerle havuz suları şartlandırılmaktadır. Bu amaçla kullanılan kimyasallar birbirinden farklı özellikte olup eksik ya da aşırı kullanımı veya birbirleri ile etkileşimleri sonucu ortaya çıkan zararlı zehirleyici gazların, kimyasalların çevreye yayılması ya da havuz ve havuz sularının gerçek anlamda temizlenememesi ve dezenfekte edilememesi sonucunda  yüzücülerin sağlığı ciddi olarak tehlikeye düşmektedir. Havuz ve havuz sularının yetersiz temizlenmesi ve yeterli oranda dezenfekte edilememesi durumunda; mantar, bulaşıcı sarılık, dizanteri, kolera, amipli dizanteri, gözlerin kızarması ve yanması, astım, orta kulak iltihaplanması, boğaz iltihaplanması, kanser olma riski, zehirlenmeler ve alerji en sık rastlanılan sağlık sorunlarıdır” diye konuştu.

KLOR KOKUSUNA DİKKAT
Havuzlarda kullanılmakta olan kimyasallar doğru olarak kullanılmadığında yüzücüler için çok ciddi sağlık problemlerinin doğabileceğinin altını da çizen Başkan Duysal, “Berrak havuz suyu sağlıklı havuz suyu anlamına gelmez. Örnek verecek olursak; havuz suyumuz berrak olsun. Fakat havuzumuzun suyunu berrak ve hijyenik olması için kullanılan kimyasallar doğru kullanılmadığı takdirde kanserojen havuz suyu yaratmış oluruz. Havuz suyundan eğer klor kokusu alıyorsanız, havuz suyunuz kanserojen özelliğinde demektir. Havuzlar sağlıklı, hijyenik, problemsiz çevreye zarar vermeyecek şekilde işletilmesi gerekmektedir.  Havuz ve havuz sularının bilinçli bir şekilde işletilip bakımı yapılmadığı takdirde sağlığımızı tehdit edeceği ve bulaşıcı hastalıkların yayılmasına neden olacağı gerçeği ile yüzme havuzlarında kullanılan suyu kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik yönden kullanıma hazırlamak çok önemlidir. Havuzlarımız da kullanılan Havuz kimyasalları mutlaka sağlık bakanlığından ruhsatlı olması gerekmektedir. Yüzme havuzunun açık olduğu süre içerisinde yüzme havuzu suyuna ait sıcaklık, pH, serbest klor değerleri ile suyun mikrobiyolojik özelliklerine ait en son analiz sonuçları kullanıcıların görebileceği bir panoda yazıyla veya elektronik olarak ilan edilmesi gerekmektedir. Yüzme havuzunda boşaltma mazgalı kapalı durumda bulundurulur. Çocuk havuzları müstakil su hazırlık tesisine sahip ve büyüklerin havuz sisteminden ayrı olmalıdır” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı