REKLAMI GEÇ

Tekstilci 7 sorununa çözüm istiyor

Tekstilci 7 sorununa çözüm istiyor

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Denizli’de tekstil sanayicisinin yaşadığı öncelikli 7 sorunu belirleyip, çözümü için çalışmalar yapılması kararı aldı. MÜSİAD Denizli Şube Başkanı İsmail Biltekin, bu problemlerin çözümü için bakanlıklara rapor verip, her platformda sorunları dile getirdiklerini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Ağustos 2015 Pazartesi, 11:57

Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ, (DHA)

MÜSİAD Denizli Şubesi’nin Tekstil ve Deri Sektör Kurulu toplantısı, Kervan Tekstil’in evsahipliğinde yapıldı. Toplantıya yönetim kurulu üyeleri ve tekstil sektöründe faaliyet gösteren dernek üyeleri katıldı. Toplantıda sektörde yaşanan sorunlar belirlendi ve rapor haline getirilerek çözümü için girişimlerde bulunulması kararlaştırıldı. MÜSİAD Denizli Şube Başkanı İsmail Biltekin şunları söyledi:

“Tekstil sektöründe yaşanan sorunların başında nitelikli eleman ve ara eleman sıkıntılıları, ihracatçı firmaların KDV iadelerinde yaşadıkları sıkıntılar, yeni fabrika yatırımlarında yaşanan su aboneliği alımındaki yüksek bedeller, ruhsat alımında yaşanan sorunlar gelmektedir. Bu problemlerin çözümü için dernek olarak ilgili bakanlıklara raporlar vermenin yanı sıra, bire bir görüşmelerimizde de problemleri aktarıyoruz. Sanayici ve işadamlarımızın sorunlarını ve çözüm önerilerimizi her platformda dile getirerek sıkıntıların aşılması için çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

7 SORUN VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Sektör Kurulunda tespit edilen 7 sorun ve çözüm önerileri şöyle sıralandı:

-KDV iadelerinde yaşanan gecikmeler finansman yükü olarak ülke ekonomisinde ağırlıklı sayıda olan KOBİ’lerin üzerinde kalmaktadır. Uygulanmakta olan hızlandırılmış iade sistemine ilişkin hadler e-defter ve e-fatura limitlerine indirilerek KOBİ’ler bu yükten kurtarılabilir.

-Tekstil sektöründeki birçok alanda KDV oranının yüzde 8 olmasına rağmen sadece boyahanelerdeki KDV yüzde 18 seviyesindedir. Bu oranın diğer alanlardaki gibi yüzde 8’e indirilmesi ivedilikle sağlanmalıdır.

-10 milyon lira cirosu olan firmalar e-faturaya geçmekte zorunlu tutulmaktadır. Fakat hızlı KDV iadesinden yararlanamamaktadır. Hızlı KDV iadesi alan şirketler statüsüne e-fatura kullanan şirketlerde dahil edilmelidir.

-Personel açığı sebebiyle üretimde zorluklar yaşanmaktadır. Nitelikli veya vasıfsız olarak personel bulunamamakta, iş başvurusu yapan kişiler niteliği olmadığı halde maaş pazarlığı yapmaktadır. Bu tür sorunların ortadan kaldırılması için ilgili kurumların çalışma yapması gerekmektedir.

-Üçgen Çarşısı’nda gerekli düzenlemeler yapılarak tekstil çarşısı oluşturulması için çalışma yapılmalıdır. İzmir-Antalya-Ankara güzergahlarının kesişme noktası olan bu bölge şehrin ürünlerinin sergilendiği bir merkeze dönüştürülmelidir.

-Firmaların e-fatura ve e-deftere geçiş şartları piyasa beklentileri göz önüne alınarak yeniden yapılandırılmalıdır.

-Yeni fabrika yatırımlarında su aboneliği alımı için, metrekare başına belediyelerce talep edilen yüksek bedellerin kaldırılması gerekmektedir. Bu tür vergi ve harçlar sanayiciye yük getirmektedir.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar

mahmut sever   -  Bağlantı 24 Ağustos 2015, 13:10

TEKSTİLİN SORUNU İŞÇİYE PARA VERİLMEMESİ EŞŞEK GİBİ ÇALIŞTIRILMASI ONDAN SONRA DA ELEMAN BULAMIYORUZ DEYİP PİYASADA TEKSTİLCİLERİN SÖYLENMESİDİR

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı