REKLAMI GEÇ

Alayont: Rant odaklı imar furyası yaşanıyor

Alayont: Rant odaklı imar furyası yaşanıyor

Mimarlar Odası Denizli Şubesi Başkanı Serdar Alayont, Dünya Mimarlık Günü nedeniyle yaptığı açıklamada ülkenin en önemli sorunlarından birine dikkat çekti. Alayont, rant odaklı imar furyasına karşı, bilimsel gerçeklerle mücadele verdiklerini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 5 Ekim 2020 Pazartesi, 11:08

Mimarlar Odası Denizli Şubesi Başkanı Serdar Alayont, Dünya Mimarlık Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Alayont, bu yıl Dünya Mimarlık Günü temasının meslek alanında güncel tartışma başlıklarına paralel olarak seçilen tema bu yıl için, “Daha İyi Bir Kentsel Geleceğe Doğru” olarak belirlendiğini söyledi.

Alayont, “Bu özel günde mimarlıkta gereksinim duyulan farkındalıkları, düşünsel katılımı arttırabilmek, ortak hedeflerimizi ve sorumluluklarımızı meslek açısından bakarak yeniden vurgulayabilmek. Yaşadığımız çevrenin ve kentlerin rant ve imar furyası odaklı gelişimi karşısında mesleğimizin ilkeleri doğrultusunda bilimsel gerçekleri göz ardı etmeden, sağlıklı yaşam koşullarını ve kalitelerini karşılamak” dedi.

2020 yılının başından bu yana yaşanan salgın sürecinin toplumun yaşam biçimini, üretim-tüketim alışkanlıkları ile doğa, çevre ve sosyal sorunlar karşısındaki duyarlılıkları gözden geçirme gereğini yeniden hatırlattığını vurgulayan Alayont, “Yaşadığımız kriz diğer bir taraftan toplumsal adaletsizlikleri, eşitsizlikleri ve bu bağlamdaki yönetimsel, ekonomik ve siyasal sorunları da açıkça gözler önüne serdi. Bu çerçevede mesleğimiz açısından tartışılması, düşünülmesi gereken çok sayıda başlık olduğu gibi, yaşanan süreçlerin meslektaşlarımız üzerindeki etkileri açısından değerlendirilmesi gibi önemli çalışma konularımız da mevcut” dedi.

Alayont, açıklamasının devamında şu görüşlere yer verdi:
“Uluslararası Mimarlar Birliği’nin teması ışığında düşünüldüğünde, bugün kentsel ve mimari tasarım süreçlerinin çağdaş, bilimsel araştırmalar rehberliğinde, uzman katkılarıyla ve toplumsal, yerel katılımlarla desteklenmesi anlayışı yaygınlaştırılmalıdır. Bu anlayışın kapsayıcı, yaratıcı tartışmalarla, günümüz olanaklarını kullanan yenilikçi yöntemlerle yaşama taşınabilmesi ise hepimizin sağlıklı yaşam çevrelerinin olmazsa olmaz koşuludur.

Türkiye Mimarlar Odası olarak mesleğimizin ve meslektaşlarımızın daha sağlıklı, kaliteli, güvenli bir kentsel gelecek için üstlendiği önemli rolü ve bunun ortak geleceğimiz açısından yaşamsal değerini kamuoyuyla bir kez daha paylaşıyoruz…”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı