REKLAMI GEÇ

Bozburun’a yükleme istasyonu

Bozburun’a yükleme istasyonu

Denizli’nin demiryolu hattıyla İzmir’deki limanlara bağlanmasını sağlayacak ve lojistik maliyetlerini önemli oranda düşürecek üç proje gündemde. Bu konuda Ankara’da Devlet Demiryolları yetkilileriyle yapılan görüşmelerden umut veren mesajlar alındı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 4 Nisan 2016 Pazartesi, 14:11

Lojistik konusunda yaşanan sıkıntıları bir kez daha gündeme getirmek üzere Ankara’ya giden Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci ve Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili ile AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin ve eski milletvekili Mehmek Yüksel, Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğünü (TCDD) ziyaret ettiler.

Bu ziyarette TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız, Genel Müdür Yardımcısı Murat Kavak ile Denizli’yi İzmir’deki limanlara bağlayacak demiryolu taşımacılığı ele alındı. Görüşmelerin ardından şu açıklama yapıldı:

BOZBURUN YÜK İSTASYONU PROJESİ HAYATA GEÇİYOR
Denizli sanayisinin yoğun olduğu Bozburun bölgesinde, bu yoğunlaşmanın ıslah organize sanayi bölgesi kurularak kontrol altına alınmasına yönelik 4 sene önce başlatılan çalışmada sonuç aşamasına gelindi. Denizli merkezinde, otogarın tam karşısında bulunan mevcut yük alanının trafikte ciddi bir kilitlenmeye yol açması ve ıslah organize sanayi bölgesi yapılması planlanan alanda giderek artan ihtiyaç sonucu, Bozburun sanayi bölgesinin kalbine bir yükleme alanı yapılmasının mümkün olduğu düşünüldü.

Denizli Sanayici, Tüccar İş Adamları Platformu’nun çabaları, başvuruları ve Ulaştırma Bakanlığı’nın talimatı ile İzmir TCDD Bölge Müdürlüğü personeli ile arazi çalışmaları yapıldı. İstasyon için uygun olan 45 dekarlık alan Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından TCDD Genel Müdürlüğü’ne tahsis edildi. Hazırlık çalışmalarının tamamlandığı yükleme alanı için geçen günlerde TCDD Genel Müdürlüğü tarafından düğmeye basıldı. Önümüzdeki günlerde İzmir Bölge Müdürlüğü yetkilileri tarafından çalışmalara başlanması beklenmektedir.

DENİZLİ’Yİ LİMANA DOĞRUDAN BAĞLAYACAK 500 METRE
Denizli – İzmir – Karşıyaka – Çiğli- Biçerova tren yolu hattı uzun zamandır mevcut olmasına rağmen, Biçerova İstasyonu ile Aliağa Limanı arasındaki bağlantı bir türlü sağlanamamıştı. Biçerova istasyonu ile Aliağa limanları arası bağlantı bulunmaması, Denizlili ihracatçıların aleyhine lojistik maliyetlerine neden olmaktaydı. Benzer şekilde, Biçerova İstasyonu – Nemport Limanı arasındaki mesafe 500 m olmasına rağmen sit alanları nedeniyle tren yolu bağlantısı kurulamaması bölgenin mevcut lojistik potansiyelini kullanamamasına sebep olmaktaydı.

Ancak yeni yapılan anlaşmalarla özel bir işletme olan Newport Limanı’na demiryolu bağlantısının, gemi altı yükleme yapılabilecek seviyede gerçekleştirileceği haberi yetkililer tarafından verildi. Tabii bunun için üreticilerin, bu özel işletme ile anlaşma yapması gerekiyor. Bölgedeki üreticiler için bir diğer sevindirici haber ise, TCDD Genel Müdürlüğü’nün Çandarlı Liman Bölgesi’ne tamamı devlet tarafından işletilecek ve demiryolu bağlantısı olacak bir liman için çalışmaların başlamış olması.

ÇARDAK OSB’NİN DEĞERİNİ 2’YE KATLAYACAK PROJE
20 yıldır yatırımcı arayan Çardak Özdemir Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, DSO’nun katkılarıyla Denizli’deki yeni yatırım dalgasının başrol oyuncusu oldu. 2 milyon 700 bin metrekare yatırım alanı bulunan Çardak OSB’nin, Çardak Tren İstasyonu’na uzaklığı ise 200 metre. DSO bir süredir, Çardak OSB içerisine doğru yapılacak 200 metrelik bir yan hat ile yükleme alanı yatırımı için uğraş veriyor. Eğer bu yükleme alanı projesi hayata geçerse, Çardak’ın özellikle iç piyasa ağırlıklı çalışan sanayiciler için Denizli’nin en gözde yatırım alanı olması bekleniyor.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı