DOS Başkanı Keçeci: “Elektrik zamları OSB yatırımcılarını cezalandırıyor” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

DOS Başkanı Keçeci: “Elektrik zamları OSB yatırımcılarını cezalandırıyor”

DOS Başkanı Keçeci: “Elektrik zamları OSB yatırımcılarını cezalandırıyor”

Birbiri ardına gelen elektrik zamları en büyük kullanıcı olan sanayiciyi kızdırdı. Sürekli artan elektrik ücretlerinin öngörülemez hale geldiğini belirten Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Elektrik zamları OSB yatırımcılarını cezalandırıyor” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 17 Temmuz 2019 Çarşamba, 15:46

Organize Sanayi Bölgeleri’nin geçen yıl Mart sonuna kadar Ulusal Tarife denilen 1 No’lu tarifeden elektrik aldığını belirten Keçeci, 1 Nisan 2018 itibariyle değişen sistemle “Son Kaynak Tedarik Tarifesi”ne geçildiğini söyledi. OSB’lerin ve büyük tüketimi olan sanayi kuruluşlarının herhangi bir tedarikçiden elektrik alabilmesinin önünün açıldığını anlatan Keçeci, “İlk etapta avantajlı gibi görülen bu sistem, uygulamaya geçilmesiyle birlikte sorunları da beraberinde getirdi. Sanayicileri etkileyen en önemli unsur ise ‘Son Kaynak Tedarik Tarifesi’nde sistemde oluşan fiyatların sürekli değişmesi ve OSB’lerin saatlik alım yapması. Dolayısıyla sanayiciler üretmeden önce elektrik birim maliyetlerinin ne olacağını önceden bilme şansına sahip olmuyor” dedi.

Daha önce “Elektrikte Çanlar Sanayici İçin Çalıyor” uyarısını yaptıklarını hatırlatan Keçeci, “Bugün gelinen noktaya baktığımızda uyardığımız bütün hususlarla artık sanayicimizin yüz yüze olduğunu ve bunun ivedi şekilde OSB içerisinde yer alan sanayicilerin rekabetçiliğini koruyacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini görüyoruz. Biz yatırımların daha düzenli ve sistemli olması için yatırımları organize sanayi bölgeleri içerisine toplamaya çalışırken son yapılan düzenlemelerle OSB’lerde elektrik maliyetlerinin yükselmesi, OSB yatırımlarının cazibesini ortadan kaldırıyor” dedi.

ELEKTRİK MALİYETİNİN ÖNGÖRÜLEMEZ OLMASI SANAYİCİYİ FİYAT VEREMEZ HALE GETİRDİ
Sanayicinin 1.5 yılda yaklaşık %130 elektrik zammıyla karşı karşıya kaldığını belirten Keçeci, “OSB içindeki firmalardan alınan bilgiye göre 2018 Mart ayında KDV hariç ve fonlar dahil kWh bedeli ortalama 22 kuruş civarındaydı. 2019 Haziran itibariyle bu rakam ortalama 49.9 kuruşa yükseldi” dedi.

Tüm Vergiler ve Fonlar Dahil kWh bedelinin 2019 Mayıs ayında ortalama 46 kuruştan, 2019 Haziran itibariyle 69 kuruşlara yükseldiğini dile getiren Keçeci, fon ve vergi artışları ile sadece son iki ayda faturalarda % 50 oranında artış meydana geldiğini kaydetti.

Keçeci “Devletin tarifeye yaptığı zam oranının %15 olmasına rağmen, uygulamada faturalara yansıyan rakamın daha fazla olduğu görülüyor. İplik ve dokumada maliyetin %15-20’sinin elektrik maliyeti olduğunu düşünürsek, YEKDEM bedeli nedeniyle elektrik fiyatları sabit olmayacağı için sanayicinin maliyet hesaplarında elektrik bedelini öngörmesi imkansızlaşıyor. Rekabetin kıyasıya olduğu bu dönemde sanayicinin ürün fiyatlarını belirleyememesi, olumsuzluk yaratıyor. Üretim üssü olan OSB’lerde yaşanan bu durumun bir an önce düzeltilerek OSB’ler için ayrı bir düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı