REKLAMI GEÇ

DSO Başkanı Keçeci: İhracatçı kaynak ve kredi olarak desteklenmeli

DSO Başkanı Keçeci: İhracatçı kaynak ve kredi olarak desteklenmeli

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, ülkenin ilerlemesi ve döviz kaynağı bulunması için tüm dikkatlerin sanayicinin üzerine çevrildiğini belirterek, ihracatçının hem kaynak, hem de kredi olarak desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 11 Mayıs 2022 Çarşamba, 18:30

Son dönemde Türkiye’de her şeyin ihracata ve ihracatçıya bağlı olduğunu ifade eden Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Ülkenin ilerlemesi, döviz kaynaklarının bulunması ve ülkenin büyümesi ihracatçıya bağlandı. Çünkü iç piyasamızın durumu maalesef belli. Dolayısıyla ihracatçının, özellikle hem üretici olarak hem de ürünün satılması ile elde ettiği değerler açısından çok özel bir yeri var. Dövizin gerçek değerinin altında tutulmamasının yanında ihracatçının özellikle kaynak olarak ve kredi olarak da desteklenmesi gerekiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 150 milyarlık kaynağın aktarılıyor olmasının ihracatçıları bir noktada umutlandırdığını dile getiren Keçeci, bunun farklı kredilerle de desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Keçeci, “Yani bugün ihracatçı için en önemli kaynaklardan birisi istikrarlı olan Eximbank kaynaklarıdır. Merkez Bankası reeskont kredileri ile desteklenen ve istikrarlı olan ve bu destekleri her zaman alabileceğini bilen ihracatçı, bu krediyi daha cazip görüyor. Bu nedenle ihracatçının yalnız kur olarak değil kaynaklar yönünden de değerlendirilip, desteklenmesi gerekir. Nitekim kurumlar vergisinde de yapılmak istenen yalnız üretimden yapılan kaynak değerlenmesinin dışında kambiyo karlarının da burada kapsam içerisine alınması gerektiğini düşünüyorum. Sanayicinin son zamanlardaki işletme kredilerinde çektiği sıkıntıların giderilmesi açısından kaynak olarak da desteklenmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum” dedi.

İşletme kredilerindeki sıkıntıya neden olan ham madde fiyatlarında özellikle son günlerde farklılık gördüklerini belirten Keçeci, “Bunun birkaç sebebi olduğunu düşünüyorum. Birincisi doların değerlenmesinin karşısında bütün metallerde bir düşme söz konusu olması. Bir diğer sebep ise Çin faktörü. Özellikle daha önce de Covid 19 salgınının sebebiyet verdiği durumlar nedeniyle biraz yavaşlamış ama son günlerde özellikle karantinanın bir şehirden adeta bütün ülkeye yayılması neticesinde işletmelerin çalışamadığını ve işletmelerde çalışmaların gerçekten zorlandığını görmekteyiz. Bu nedenle dünyanın en büyük hammadde tüketicisi ve hammadde pazarındaki piyasa değerlendiricisi olmasından dolayı bu eksikliğin getirdiği metal fiyatlarında değerler inanılmaz düştü. Mesela bakırda, demirde, alüminyumda son günlerdeki düşüşler devam ediyor. Bunların biraz daha düşmesi ile özellikle metal sektöründe çalışan sanayicilerimizin işletme kredilerinde belki bir müddet daha rahatlamasını sağlayacaktır. Ama uzun müddet devamını ümit etmiyorum” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı