REKLAMI GEÇ

DSO Başkanı Keçeci: Tarihimizde böyle zam görmedik

DSO Başkanı Keçeci: Tarihimizde böyle zam görmedik

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, doğalgaz ve elektriğe gelen astronomik zamları eleştirdi. Keçeci, “Tarihimizde böyle zam görmedik. Sanayiciye bu kadar yüklenilmesini doğru bulmuyorum” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 1 Eylül 2022 Perşembe, 13:37

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, BOTAŞ’ın doğalgazda eylül itibarıyla geçerli olacak konut tarifesinde yüzde 20.4, KOBİ’lerde yüzde 47.6, sanayiye yüzde 50.8, elektrik üretim amaçlı tarifede yüzde 49.5 ve ticarethane abonelerinin tarifesinde yüzde 30’luk zam yapıldığını söyledi.

SANAYİCİYE BU KADAR YÜKLENİLMESİNİ DOĞRU BULMUYORUM
Böyle bir zammı tarihlerinde görmediklerini belirten Keçeci, “Biz sanayiciler olarak yüzde 50’lik zammı nereye nasıl yansıtacağımızı bilemiyoruz. Bu durumun sanayicinin üstünde kalmasını, sanayiciye bu kadar yüklenilmesini doğru bulmuyorum. Yüzde 50 oranlarında yapılan bu zamları, biz müşterimize nasıl yansıtacağız onu düşünüyoruz. İhracat pazarlarımız ne olacak? Haberi duyduğumuzdan beri tüm çevremiz ile bu durumu istişare ediyoruz, çözmeye çalışıyoruz. 4 Bin – 4 Bin 500 dolarlara çıkacağını bildiğimiz doğalgaz için yansımanın olacağı muhakkaktı, ancak biz sanayiciler olarak bu konuda yalnız bırakılmamalıyız. Biz Türk sanayisi olarak bu yükü tek başımıza yüklenemeyiz, bu yükün altından kalkamayız. Dolayısıyla zaten bir resesyonun başladığının farkındayız ve bu durumun stagflasyona kadar gidebileceğini bir süredir konuşuyoruz. Kendimizce bu konuda birtakım çözüm önerilerimiz de var. Örneğin; doğalgazdaki Özel Tüketim Vergisi’nin kaldırılmasını istiyoruz. Böylelikle ÖTV biz sanayicilere yansımamış olur ve bir miktar bizleri rahatlatır” dedi.

SANAYİ VE İHRACAT BİZİM HER ŞEYİMİZ
Eğer Türkiye bir yerlere gelecekse bunun ihracat ile mümkün olduğunun vurgulayan Keçeci, “Herkesin üzerine durduğu büyümeden tutun, Türkiye’nin döviz ihtiyacına kadar her şey ihracatın üzerinde. Onun için bu zamlardan sonra özellikle ihracatçıya, özel bir indirim yapılmalı. Bunun bir formülasyonu bulunmalı. Firmaların yaptığı ihracata göre, bu zammın belirli seviyede doğalgaza ya da elektriğe yansıması önlenmeli. Hatta sanayi de mutlaka sübvanse edilmeli. Tarıma ve konutlara yüzde 20 oranında zam yapılırken, sanayideki oranın yüzde 50 olması inanılmaz bir fark. Yani konutlar da bizim yaşam alanımız ancak sanayi bizim her şeyimiz. Sanayi olmazsa istihdam olmaz, ihracat olmaz, Türkiye bir yere gelemez” diye konuştu.

SÜBVANSE EDİLMEZSE TÜRK SANAYİSİ CİDDİ ANLAMDA GERİLER
Sanayicinin küçük hesaplar üzerinde durmadığını, ama devletin mutlaka sanayicinin yanında olması gerektiğini anlatan Keçeci, “BOTAŞ dağıtım şirketlerine binde 23 ÖTV yüklüyor daha sonrasında dağıtım şirketi ÖTV’yi bize fatura ederken BOTAŞ fiyatının üzerine, dağıtım karını da ilave ederek birim fiyatı hesaplıyor. Bu durumda bir koyundan, iki post elde etmeye çalışılıyor. Yani sanayicinin katlanamayacağı bir takım anlamsız zamlar da yükleniyor. Doğalgazın dünya genelinde 4 Bin- 4 Bin 500 dolarlara çıktığını biz de biliyoruz. Doğalgaz ile ilgili ciddi bir sıkıntı olduğu muhakkak. Devletin de bunu sübvanse edememesini anlıyoruz. Ama Türk sanayisinin çektiği diğer konulardaki sıkıntıları mevcut iken, bir de böylesine yüksek oranlı zamlar ile karşı karşıya kalmamız bizleri şok etti. Yüzde 50 elektriğe, yüzde 50 doğalgaza gelen bu zammın, sanayici tarafından katlanılması çok zor. Bu doğrultuda ihracatçıya mutlaka bir çözüm getirilmesi lazım yoksa biz bu zamların altında kalkamayız. Biz bunu müşterilerimize yansıtamadığımız zaman da batarız. Türk sanayisi ciddi anlamda geriler” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı