DSO, Temiz üretim yatırımları için destek arıyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

DSO, Temiz üretim yatırımları için destek arıyor

DSO, Temiz üretim yatırımları için destek arıyor

DSO Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, Hollanda’nın Amsterdam kentinde, “Uluslararası Su Haftası” etkinliklerine katıldı. Kasapoğlu burada temiz üretim yatırımlarına finans desteği bulmak için Denizli sanayisini Avrupa finans çevrelerine anlattı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 7 Kasım 2019 Perşembe, 14:32

Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu “Uluslararası Su Haftası” etkinlikleri için gittiği Hollanda’da temiz üretim yatırımlarına finans desteği bulmak için Denizli sanayisini Avrupa finans çevrelerine anlattı.

Kasapoğlu’nun katıldığı çalıştayda, Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nın İklim ve Kalkınma Fonundan iklim değişikliği ve su kirliliğine direncin arttırılması amacıyla özel sektöre aktarılacak yeni maddi destekler ele alındı. Çevre kirliliğiyle mücadele için özel sektörün sorumluluk almasına bu tür fonların büyük yardımı olduğunu ifade eden Kasapoğlu, “Türkiye’de üreticiler artık temiz çevre için üretim süreçlerini yenilemenin, etkin atık yönetimi yapmanın ekonomik kazançları beraberinde getirdiğinin farkında. Temiz üretim, sadece maliyetleri düşürmekle kalmıyor, üreticilerin marka değerini de yükseltiyor” şeklinde konuştu.

WWF Türkiye’nin Temiz Üretim Hareketi kapsamında, Denizli’de tekstil üreticilerinin şimdiye kadar su kirliliğiyle mücadele için yaptığı 6,5 milyon Avroluk yatırımın 1,5 milyon metre küp su tasarrufu sağladığını belirten Kasapoğlu, bu yatırımların süreceğini sözlerine ekledi.

Kasapoğlu, Büyük Menderes Havzasında başlatılan girişimle başlangıç olarak iyi bir başarı yakaladıklarını, Türkiye’deki diğer benzer havzalara da dünya çapında başarı örneklerinin getirilmesi gerektiğini dile getirdiği toplantıda bu alanda DSO olarak da farkındalık çalışmalarını sürdüreceklerini belirtip Türkiye’ye teknik ve finansal anlamda işbirliği mekanizmalarının taşınması konusunda çağrı yaptı.

Çalıştayın ardından OECD yetkilileri ve Avrupa’nın dört bir yanından gelen fon yöneticileriyle de birebir görüşmeler yapan Kasapoğlu, Denizli sanayisini etraflıca tanıtma ve temiz üretim için kararlılıklarını vurgulama imkanı buldu. Bu görüşmelerin temiz üretim yatırımlarına yönelik, düşük maliyetli finans araçlarını Denizli’ye getirebilmek adına iyi bir fırsat olduğunu, bu yönde geliştirilecek işbirliklerinin ilk adımlarını atmış olduklarını ifade etti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı