REKLAMI GEÇ

Kahvecilerin oyun isyanı: Bitmek üzereyiz

Kahvecilerin oyun isyanı: Bitmek üzereyiz

Denizli Kahveciler Odası Başkanı Hüseyin Demirci, kahvehanelerdeki oyun yasağı nedeniyle esnafın kepenk kapatma noktasına geldiğini söyledi. Kahvelerde oyun oynanmasına izin verilmesi için tüm tedbirleri almaya hazır olduklarını belirten Demirci, ekonomik olarak zor durumda olan esnafın devlet tarafından desteklenmesini, kredilerinin faizsiz olarak ertelenmesini istedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 10 Ağustos 2020 Pazartesi, 18:48

Koronavirüs salgını nedeniyle 16 Mart’ta kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, İnternet kafeler, playstation ve oyun salonlarının faaliyetlerinin durdurulduğunu belirten Demirci, normalleşme adımları doğrultusunda da 1 Haziran’da oyun oynatılmaması kaydıyla işyerlerinin faaliyetlerine izin verildiğini kaydetti. İnternet kafe ve playstation salonlarının 1 Temmuz tarihinde faaliyete geçtiğini hatırlatan Demirci, “İnsan sağlığı konusunda hükümetimizin almış olduğu tüm tedbirleri saygıyla karşıladığımızı da açıkça belirtmek isteriz. Kahvehanelerimiz yaklaşık 500 yıllık bir kültürden gelmektedir” dedi.

Vatandaşların stres atmak, arkadaşlarıyla beraber hoşça zaman geçirmek için okey, tavla, oyun kağıdı gibi oyunları oynamak için işyerlerine geldiğini ifade eden Demirci, “Normalleşme adımları kapsamında açılan kahvehanelerimizde oyun oynatılmaması nedeniyle müşterilerimiz işyerlerimize gelmemekte bu nedenle açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masraflarını dahi karşılayamamaktadır. Bu zorlu süreçte işyerlerimizin kiraları, vergilerimiz, SGK primlerimiz, elektrik, su, personel, doğalgaz giderlerimiz devam etmekte olup, mevcut koşullar altında bu giderlerin ödenmesi mümkün bulunmamaktadır. Anayasamızın 173. Maddesine göre devlet, esnaf ve sanatkarları koruyucu ve kollayıcı tedbirleri almakla yükümlüdür. Türkiye genelinde 100 binden fazla esnafımız sadece günlük kazancıyla yaşamını idame ettirmekte, yanında çalışanlarının ücretlerini de günlük yevmiye olarak ödemektedir. Mevcut koşullar altında esnafımız bu haliyle işçisinin ücretini dahi ödeyemez ve neredeyse tamamen kepenk kapatma noktasına gelmiştir” dedi.

TALEPLERİNİ SIRALADI
Ekonomik olarak zarar gören kahvehane esnafının mağduriyetlerinin giderilmesini isteyen Demirci, “Devletimizden talebimiz, koronavirüs salgınından şüphesiz en fazla mağdur olan esnafımız, kahvehane işletmecileridir. Bu nedenle ekonomik olarak zarar gören ve maddi olarak çok zor duruma düşen esnafımızın mağduriyetleri en kısa sürede giderilmelidir. Bu durumdan etkilenen esnafımıza kira yardımı yapılması, esnafımızın yanında çalışanlarının ekonomik olarak mağduriyetlerinin giderilmesi, birikmiş olan elektrik, su, doğalgaz faturalarının yılsonuna kadar ertelenmesi, esnafımızın kapalı kaldığı süre boyunca ödemekle yükümlü olduğu SGK primleri ve vergilerin devletimizce ödenmesini ve tüm kredi borçlarının yılsonuna kadar faizsiz olarak ertelenmesini talep ediyoruz. Kahvehanelerimizde hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına önemli ölçüde riayet edilmektedir. Bu konuda esnafımızca tüm önlemler alınmıştır ve alınmaya da devam edilmektedir. Kahvehanelerimizde oyun oynatılmasına izin verilmesi halinde devletimizde öngörülecek olan tüm tedbirleri de eksiksiz olarak alacağımızı da ayrıca belirtmek isteriz. Yeni normalleşme sürecinde Türkiye genelinde bütün işyerleri normalleşmişken sadece kahvehanelerimizde okey, tavla, oyun kağıdı, bilardo vb. oyunların halen oynatılmamasını kahvehane esnafı olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz. Gerekli tedbirler alınmak suretiyle kahvehanelerimizin tamamen normalleşmesi, yukarıda bahsi geçen ekonomik taleplerimizin karşılanmasını, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, İlgili Bakanlıklarımızdan talep ediyor, bir an önce bu sorunlarımıza çare bulunmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Yorumlar

Hasan   -  Bağlantı 11 Ağustos 2020, 06:36

Siz oyun oynayın oynayın diye devletin ekonomisi altüst olsun. Nerde kahvede maske takan.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı