Keçeci: Akıllı ürünler için akıllı fabrikalar olmalı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Keçeci: Akıllı ürünler için akıllı fabrikalar olmalı

Keçeci: Akıllı ürünler için akıllı fabrikalar olmalı

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, işletmelerin daha verimli ve daha rekabetçi olabilmeleri için akıllı fabrika ve robotlar ile anılan “Endüstri 4.0” çağını yakalaması gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 29 Şubat 2016 Pazartesi, 15:56

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, akıllı fabrika sistemlerinin öneminin arttığı bir döneme girildiğini belirterek, dünyanın “Endüstri 4.0” olarak adlandırılan bir sanal fabrika sistemine odaklandığını ifade etti.

Türkiye’nin, akıllı fabrikalar ve robotlar ile anılan, işletmelerin daha verimli ve küresel anlamda daha rekabetçi olmasını sağlayacak Endüstri 4.0 çağını yakalaması gerektiğini vurgulayan Keçeci, gelecek yılların, dünya rekabetinde Endüstri 4.0 anlayışının ön planda olacağı, internetten yönetilen ve diyalog halinde olan makinelerin dönemi olacağını dile getirdi.

Keçeci, “Almanya, internetin üretimde kullanılmasının yaratacağı yeniliklerin bir devrim niteliğinde olacağı vurgusunu yaparak gelecek dönem senaryosunu Endüstri 4.0 başlığı altında tanımladı. 2011 yılında Alman Hükümeti’nin imalat gibi geleneksel sanayiyi, dijitalleşme yönünde teşvik etme ve yüksek teknolojiyle donatma projesi olarak Endüstri 4.0 ortaya çıktı” dedi.

ENDÜSTRİ 4.0’IN AVANTAJLARINI KULLANMALIYIZ
Endüstri 4.0 ile Almanya’da önemli yol kat edildiğini belirten Keçeci, “İçinde bulunduğumuz dijital çağla birlikte artık sadece gündelik hayatımızda değil, iş dünyasında da önemli değişiklikler bizi bekliyor. Üretim süreçleri ve otomasyon alanında beklenen teknolojik gelişmelerin, endüstriyel üretimi de değiştirmesi öngörülüyor. Üretim dünyasının ise Endüstri 4.0’ın avantajlarını kullanarak, daha verimli bir hale geleceği bir döneme giriyoruz” dedi.

MALİYETLERİN %20 DÜŞMESİ BEKLENİYOR
Endüstri 4.0’a çok ciddi yönelim söz konusu olduğunu söyleyen Keçeci, “Bu konunun büyük bir teknoloji ve yatırım tarafı var. İş ciddi; o nedenle konu desteklenmeli ve işi kamu-sanayi-üniversite iş birliğine dönüştürmek lazım. Akıllı ürün üretmek için akıllı fabrikalar olması gerekiyor. Dijitalleşme sanayiye geliyor. Büyük verinin kullanılması ve otomasyon, sanal zeka ile üretimi daha dinamik kullanma imkanı geliyor. Geleneksel sanayi kendisini yenilerken girişimcilik kaslarımızı kullanarak teknolojiyi gerçekten yönetebiliyor olmamız lazım. Türkiye olarak, devrimci yeniliklerin görüleceği Endüstri 4.0 çağını yakalamalıyız. Makinenin internet ve artı güçlü ağlarla bezenmesi, işletmelerin daha verimli ve küresel anlamda daha rekabetçi olmasını sağlayacak. Böylelikle maliyetlerin %20 düşmesi bekleniyor. Dünya genelinde ciddi bir rekabet söz konusuyken bu oran hiç de azımsanamaz” diye konuştu.

Denizli Sanayi Odası olarak bu alanda çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Keçeci, “Üyelerimiz için 13 Nisan 2016 Çarşamba günü Siemens Türkiye’nin İcra Kurulu üyelerinden Ali Rıza Ersoy ile Denizli’de bir toplantımız olacak. Bu toplantıda, Endüstri 4.0’ı konusunda yetkin olan kişilerden dinleme şansımız olacak” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı