Keçeci: Enerji fiyatları dünya krizi haline geliyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Keçeci: Enerji fiyatları dünya krizi haline geliyor

Keçeci: Enerji fiyatları dünya krizi haline geliyor

Dünyadaki enerji fiyatlarındaki dalgalanmaları değerlendiren Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, enerji fiyatlarındaki yükselişin dünya krizi haline geldiğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Ekim 2021 Cuma, 14:53

Sanayici olarak enerjinin önemine değinen Denizli Sanayi Odası (DSO)Başkanı Müjdat Keçeci, “Enerjiden önce lojistik sorunumuz vardı. Bu sorun da bütün dünyayı ilgilendiriyordu. Şu anda küresel bir enerji krizi ile karşı karşıyayız. Kömürden doğalgaza petrolden elektriğe tüm enerji fiyatları tarihi rekor düzeylerde yükselmeye devam ediyor. Tabii ki enerji fiyatları bizim maliyet unsurlarımızın en başında geliyor. Şu anda enerji fiyatlarının yükselişini engelleyemez olduk. Enerji fiyatları yalnız Türkiye’de değil bütün dünyada gerçekten büyük bir dalgalanma içerisinde ve Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada durum böyle. Hatta öyle ki bütün üretim, yeşil dönüşüm hedeflerine bile zarar verecek düzeyde fosil yakıtlara doğru kaymaya başladı. Yani üretim tesisleri, kömüre ve doğalgaza döndü. Dolayısıyla bu durum dünyada olduğu gibi Türkiye’de de aynı şekilde” dedi.

TERMİK SANTRALLER KONUSUNDA DA SIKINTI YAŞANIYOR

Özellikle son zamanlardaki yaşanan kuraklığın getirdiği sıkıntılarla hidrolik santrallerde de büyük sıkıntılarımız olduğunu belirten Keçeci, “Enerji üretiminde çok üzerinde durduğumuz termik santrallerimiz konusunda da zorluklar yaşamaya başladık. Bu santrallerimiz de ithal kömürlerle çalıştığı için dolayısıyla son zamanlardaki kur yükselişleri ve ithalattaki birtakım zorluklar nedeniyle bilhassa ithal kömürle çalışan termik santrallerimizde de büyük aksamalar var” diye konuştu.

ENERJİYE CİDDİ TALEP ARTIŞI VAR

Sadece Türkiye’de değil aynı zamanda Dünyada fiyat dalgalanmaları olduğuna dikkat çeken Keçeci, “Bir taraftan da engelleyemediğimiz talep artışı var. Türkiye’de 2019’da 11 milyon olan üretim talebimiz, 2020’de 10 milyon 728 bin olmasına rağmen şimdi 2021’de 11 milyon 506 bine yükselmiş durumda. Bir taraftan da sanayimizin özellikle ihracata dayalı olan sanayimizin hızla çalışması nedeniyle Türkiye’de elektrik tüketiminin de arttığını rahatlıkla söyleyebilirim. Fiyatlardan da bahsedecek olursak, Türkiye’de 5 Ekim itibariyle spot doğalgaz referans fiyatı 2.517 TL civarında. Eylül ayının başında bu rakam 2100 TL’ydi. 2021 Ocak ayında ise bu rakam 1300 TL idi. Aradaki farkın ne kadar büyük olduğunu ifade etmekten üzülüyorum” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı