Sanayici dertlerini 2 bakan yardımcısına aktardı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Sanayici dertlerini 2 bakan yardımcısına aktardı

Sanayici dertlerini 2 bakan yardımcısına aktardı

Denizli Sanayi Odası 6 ayda bir gerçekleştirdiği meslek komiteleri ortak toplantısında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 2 bakan yardımcısını ağırladı. Bakan Yardımcıları Hasan Büyükdede ve Çetin Ali Dönmez’in katıldığı toplantıda sanayiciler, sektörleri ile ilgili problemleri bakan yardımcılarına aktardılar.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 14 Ekim 2021 Perşembe, 16:31

Meslek komitesi toplantısının açılış konuşmasını DSO Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci’nin yaptığı toplantının moderatörlüğü ise Meclis Başkanı Mehmet Tosunoğlu tarafından gerçekleştirildi.

Keçeci, sanayicilerin üretim konusunda hevesli olduğunu ancak enerji ve maliyet kıskacından çıkamadıklarını dile getirdi. Yeşil dönüşümden, yeni OSB mevzuatına, hammadde tedarikinden enerji maliyetlerine kadar birçok farklı konunun görüşüldüğü toplantı 2 saat sürdü.

YEŞİL DÖNÜŞÜM TOPLANTIYA DAMGA VURDU
İhracatının çoğunluğunu Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştiren bir kent olan Denizli’deki sanayiciler, ileride başlarına gelebilecek sınırda karbon vergisi uygulamasına takılmamak için yatırım yapmak istediklerini ancak bu yatırımlar için uzun vadeli ve faizsiz finansman ihtiyaçları olduğunu dile getirdiler.

DSO Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci de DSO olarak su verimliliği konusunda yapılan çalışmaları aktararak Denizlili sanayicilerin bu konuda bilinçlendiğini ancak ihtiyaç duyulan yatırımların ciddi miktarlara ulaştığını ve ülkemizin doğal kaynaklarını da korumak adına sanayicilerin bu konuda desteklenmeleri gerektiğini vurguladı. Bakan Yardımcıları Dönmez ve Büyükdede, bu konuda Bakanlığın çalışmaları olduğunu, şu anda ise %15 verimlilik sağlayan her yatırımın 5. Bölge desteklerinden faydalanabileceği bilgisini katılımcılarla paylaştı.

KUR DALGALANMALARINA KARŞI HEDGE YÖNTEMİ VURGULANDI
Kur dalgalanmalarının uzun vadeli siparişlerde kendilerini zarara uğrattığını belirten sanayiciler, bu dalgalanmalara karşı koruma talep etti. Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, bu konuda uzman finansal kurumlardan hedge hizmeti alınabileceğini belirterek tüm sanayicilere, hedging yöntemlerini finansçıları ile birlikte incelemelerini önerdi. Dönmez, hammadde konusunda yaşanan sıkıntılara ilişkin gelen soruları da not alarak ilgili Bakanlıklar ile görüşmeler yapacaklarını belirtti. Özellikle Soma Termik Santrali tarafından yapılan kömür tahsislerindeki eksik ve zamanında olmayan tahsislere ilişkin ilgili Bakanlık ile görüşüleceğinin belirtilmesi, üretim süreçlerinde kömür kullanan sanayiciler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Toplantının kapanışında söz alan DSO Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, sorunları dile getirme fırsatı sundukları için bakan yardımcılarına teşekkür etti.

Yorumlar

Mustafa Önkü   -  Bağlantı 15 Ekim 2021, 10:31

Bir kişi de söylememiştir ” Bu yönetim sistemi yanlış, değişmesi gerekir diye” Konu gündeme geldiyse getirenleri kutlarım.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı