Sürdürülebilir çevre için söz gençlerdeydi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Sürdürülebilir çevre için söz gençlerdeydi

Sürdürülebilir çevre için söz gençlerdeydi

Denizli Sanayi Odası Avrupa Birliği Bilgi Merkezi, AB Yeşil Haftası ve Dünya Çevre Günü kapsamında, Eskişehir Avrupa Birliği Derneği iş birliği ile “Sürdürülebilir Çevre için Söz Gençlerde” isimli etkinlik gerçekleştirdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Haziran 2021 Salı, 14:55

Üniversiteli ve liseli gençler, Model AB simülasyon uygulaması ile Avrupa Yeşil Mutabakatı konusunda Avrupa Parlamentosunu simüle etti. 3-5 Haziran tarihleri arasında Eskişehir AB Derneği iş birliği ile online olarak gerçekleştirilen programa ilgi yoğun oldu. Program kapsamında, Doç. Dr. Erhan Akdemir ve Doç. Dr. Ali Onur Özçelik’ten Avrupa Birliği ve AB Yeşil Mutabakatı hakkında bilgi alan gençler dâhil oldukları siyasi partilerin birer temsilcisi olarak simülasyona katıldı.  Parlamento kurallarının birebir uygulandığı simülasyonda, AB Yeşil Mutabakatı çerçevesinde çevresel sürdürülebilirlik, iklim krizi ve çevre politikalarına ilişkin fikirlerini önergeler ile sunan parlamenterler 3 günün sonunda bir karar metni oluşturdu.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN EN FAZLA ETKİLENECEK ÜLKELERDEN BİRİ TÜRKİYE

Etkinliğin kapanış töreninde konuşan Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, simülasyonun konusu olan AB Yeşil Mutabakatının, iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek ülkelerden biri olan Türkiye’yi de yakından ilgilendirdiğini, ülkemizin de sanayi politikasını ve büyüme stratejisini yeşil ve dijital dönüşüme yönelik tasarlamasının son derece önemli olduğuna değindi.

Sera gazı emisyonlarının azaltılması ve yenilenebilir enerji kullanımının arttırılması gibi konular başta olmak üzere sürdürülebilir çevre için herkesin stratejik hedefler doğrultusunda ilerlemesi gerektiğini ifade etti.  Temiz bir çevre ve sürdürülebilir bir ekonomi için gençlerin söz alarak fikirlerini ve çözüm önerilerini sunmalarının çok değerli olduğunu dile getiren Keçeci, tüm katılımcıları kutladı.

 

 

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı