REKLAMI GEÇ

Bahçe kurmadan önce Tarım İl Müdürlüğü’ne danışın

Bahçe kurmadan önce Tarım İl Müdürlüğü’ne danışın

Tarım İl Müdürü Yusuf Gülsever, Denizli’de 80 bin adet meyve fidanının çiftçilere dağıtılmaya başlandığını belirterek, çiftçilerin bahçe kurmadan önce mutlaka Tarım İl Müdürlüğü’ne başvurmasını istedi.

/ DENİZLİHABER / 30 Aralık 2009 Çarşamba, 17:47

Tarım İl Müdürü Yusuf Gülsever, Denizli’de yapılan fidan dağıtım çalışmaları ve meyvecilik çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Meyveciliğin, Denizli’deki tarım alanlarındaki payının gün geçtikçe hızla arttığını belirten Gülsever, “İl Müdürlüğümüz, 2009-2010 üretim yılında da ilimizde dağıtılmak üzere; Ceviz, badem, zeytin, elma, kayısı, şeftali, kiraz olmak üzere toplam 80 bin adet çeşitli meyve fidanı satın alınarak çiftçilere dağıtmaya başlamıştır. Denizli merkez ve ilçelerimizde son beş yıl içerisinde, yaklaşık 5 bin üreticimize, değişik tür ve çeşitlerde 1 milyon 498 bin 882 adet, 2008 yılında ilkbahar ve güz dönemi dikim mevsimlerinde ise 136 bin 620 adet sertifikalı meyve fidanı yarı bedelli olarak dağıtılmıştır. 2009 yılı ilkbahar döneminde 59 bin adet sertifikalı zeytin fidanı dağıtılmıştır. Uygulanan projeler sayesinde son 5 yıl içinde ilimizde toplam 48 bin 368 dekar yeni meyve bahçeleri tesis edildiği görülmektedir. Son beş yılda Denizli’de yapılan desteklemelerle meyve dikili sahalarımızın yaklaşık yüzde 34 oranında artmıştır” dedi.

Gülsever, vatandaşların meyve bahçesi kurmadan önce ve bahçe kurarken, mutlaka il ve ilçe tarım müdürlüklerine başvurmalarını istedi.

İşte meyve bahçesi kurumu ile ilgili bilgiler:
A-)Bahçe Toprağının Dikime Hazırlanması
Kurulacak bahçe yeri, dikimden 1 yıl evvel toprakta su miktarının en düşük, taban suyunun minimum olduğu dönemde (Temmuz, Ağustos ayları) taban toprağı sub-soiler (dipkazan) ile 80-90 cm derinlikte parçalanmalıdır. Modern meyvecilikte yoğun ve derin toprak işleme önerilmediğinden, dikimden önceki bu uygulama önem kazanmaktadır.

Taban suyunun yüksek olduğu yerlerde mutlaka drenaj sistemi kurulmalıdır. Özellikle klonal anaçlarla tesis edilen bahçelerde drenaj sistemine daha fazla önem verilmelidir

Ham ve yorgun topraklarda dikimden önceki yıl yeşil bitki ekilip toprağa karıştırılması toprak ıslahı açısından iyi netice verir. Bu uygulama toprağın organik madde bakımından zenginleştirilmesinde önemli ve ucuz bir metottur.

B-)Bahçe Yerinin Seçimi
İlkbahar geç donlarının yaygın olarak görüldüğü bölgelerde, güneye bakan yamaçlarda bahçe tesis edilmemelidir. Şiddetli hâkim rüzgârları olan bölgelerde rüzgâr kıranlar dikimle beraber düşünülmelidir ve dikim sistemi rüzgâra göre ayarlanmalıdır. Aynı şekilde aşırı nemli bölgelerde nem problemini gidermek için dikim sıklığı biraz geniş düşünülmeli ve bahçe içerisinde hava akımı sağlanmalıdır. Don çukuru olan bölgelerde bahçe kurulması tavsiye edilmemelidir. Ancak zorunlu olarak kurulacak bahçelerde; kuvvetli anaçlarla, yüksekten taçlanan terbiye sistemleri önerilmelidir. Aşırı meyilli arazilerde dikimden önce teraslama yapılmalıdır.

C-)Fidan Seçiminde ve Dikiminde Dikkat Edilecek Hususlar
1- Fidanlar 1-2 yaşlı olmalıdır. 1 yaşlı fidanların çapı ortalama 2 cm, 2 yaşlı fidanlarda bu kalınlık ortalama 2,5 cm olmalıdır. 1 yaşlı fidanların boyu en az 135 cm, 2 yaşlı fidanların boyu ise 145 cm olmalıdır.
2- Fidanlar sağlıklı ve sertifikalı olmalıdır. Orijini yeterince bilinmeyen fidanlara itibar edilmemelidir. Faturalandırılmış fidanlar kullanılmalıdır.
3- Fidanlar mutlaka ismine doğru olmalıdır.
4- Fidanlar yeterince saçak köke sahip olmalıdır.
5- Dallı fidanlarda ilk dallanmanın yeterli ve yeknesak olmasına dikkat edilmelidir.
6- Fidan yeri işaretlemesi bahçenin uzun kenarından başlayarak yapılmalıdır.
7- Dikim yerlerine işaret kazıkları çakılmalıdır
8- Dikim çukurları yeterli genişlik ve derinlikte açılmalıdır.
9- Gübre kullanılırken köklere temas etmemesine özen gösterilmeli çiftlik gübresi kullanılacaksa mutlaka iyice yanmış olmasına dikkat edilmelidir.
10- Dikimde hâkim rüzgârlara dikkat edilmelidir.
11- Destek sistemi isteyen anaçlarla bahçe tesis edilirken destek sistemi ve damla
sulama sistemi, dikimden önce veya ilk yılda yapılmalıdır.
12- Dikimde kök tuvaleti mutlaka yapılmalıdır. Kök tuvaleti yapılmış fidanlar % 2’lik göztaşı eriyiğine veya fungusitli suya bandırılmalıdır.
13- Anaca ve çeşide uygun olarak fidanların tepe kesimi yapılmalıdır.
14- Dikimde mutlaka dikim tahtası kullanılmalıdır.
15- Dikimde aşı noktalarının toprak yüzeyinde kalmasına dikkat edilmelidir.
16-Dikimle birlikte herek kullanılmalıdır.
17- Dikimden sonra mutlaka can suyu verilmelidir.

D-)Fidan satan kişi ve kuruluşların uyması gereken hususlar ;
Fidan satıcıları, fidanları aldıkları yere bağlı İl veya İlçe Müdürlüklerine müracaat ederek piyasaya arz edecekleri fidanları muayene ettirip sağlıklı olduklarını belgelemek için Bitki taşıma sertifikası almak zorundadırlar.
Fidan satan kişi ve kuruluşlar sattıkları fidanları Sertifikalı veya kontrollü olarak fidan üreten kişi ve kuruluşlardan almalıdır.
Satılan fidanlar standart veya sertifika etiketi ile etiketli olmalıdır.
Ne suretle olursa olsun Bitki Taşıma Sertifikasının aslı olmadan fidan satmak yasaktır.
Bitki Taşıma sertifikası yedi (7) gün süre ile geçerlidir. Yedi gün süre geçtikten sonra satış yaptıkları yerin İl ve İlçe Müdürlüğündeki teknik elemanlara Taşıma ve Satış Sertifikasının aslını ve satışı yapılan fidanları kontrol ettirirler. Bu şekilde tasdik ettirilmemiş Bitki Taşıma ve Satış Sertifikası olanlardan fidan alınmaması ve en yakın İl-İlçe Tarım Müdürlüklerine bildirilmesi gerekmektedir.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı