Büyük Menderes Nehri kurudu, çiftçi çaresiz - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Büyük Menderes Nehri kurudu, çiftçi çaresiz

Büyük Menderes Nehri kurudu, çiftçi çaresiz

Çivril, Baklan, Çal, Sarayköy ovalarına hayat veren Menderes Nehri, yağışların az olması nedeniyle kurudu. En kurak dönemlerinden birini yaşan nehirdeki su sıkıntısı nedeniyle çiftçi zor durumda kaldı. Çivril Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özkul, az suyla çok alan sulamak için bölgede basınçlı sulama siteme geçilmesi gerektiğini belirterek, “Devlet bu sistemin alt yapısını oluşturmalı. Yoksa gelecek yılarda daha kötü sonuçlar çıkabilir” dedi.

Ali Bilge / DENİZLİHABER / 5 Mayıs 2021 Çarşamba, 12:40

Antik çağlarda tarımdan balıkçılığa, bölgede dokunan tekstil ürünleri ile mermerin Bergama limanına taşınmasında teknelerin çalıştığı; Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinden çıkarak 584 kilometre boyunca kıvrıla kıvrıla Uşak, Denizli ve Aydın’dan geçerek Ege Denizi’ne dökülen Büyük Menderes Nehri, en kurak dönemlerinden birini yaşıyor.

Nehrin kuruması Çivril, Baklan, Çal, Sarayköy, Söke ovalarında tarımla uğraşan çiftçileri tedirgin etti. Yağmur ve kar yağışının diğer yıllara oranla az olması ve sıcaklıkların da yükselmeye başlaması nedeniyle geçen yıl mayıs ayında 2.5 metre yüksekliğinde su bulunan Büyük Menderes Nehri’nde neredeyse su kalmadı.

SU TÜKENDİ, NEHİR YATAĞI KUPKURU KALDI
Nehrin büyük bölümünde ise dipteki kumlar ortaya çıktı. Çiftçiler nehirdeki kumlar üzerinde yürüyerek, kara kara ne yapacaklarını düşünmeye başladı.

Büyük Menderes Nehri’nin her gün suların azalarak kuruma noktasına geldiğini belirten Çivril Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özkul, kış aylarında beklenen yağış yağmadığı için nehrin beslenemediğini ifade ederek, “Bu ilk kez yaşanan bir durum değil, nehirdeki su her geçen yıl azalıyor” dedi.

ÜRETİCİ ÇARESİZ
Sulama sezonu başlamadan su sıkıntısının başladığına dikkat çeken Özkul, “Üreticiye aylar öncesinden uyarılarımızı yaptık. Suyun olmadığını söyledik. Çaresiz çiftçiler yine de tarlalarını ektiler, başka geçim kaynakları yok tarlalarını boş bırakamazlar. Şimdi sulama dönemi başlıyor ancak nehirde su kalmadı. Üretici çaresiz” dedi.

“ÇÖZÜM: BASINÇLI SULAMA SİSTEMİ”
Bölgede su sıkıntısının giderilmesi için basınçlı sulama sistemine geçilmesi gerektiğini söyleyen Özkul,

“Yıllardır suyun az olduğunu söyleyerek kentteki tüm yetkililere çözüm için öneri sunuyoruz. Basınçlı sulama sisteme geçilmesi gerektiğini ifade ediyoruz ancak bir sonuç çıkmadı.

Basınçlı sulama sistemiyle az su ile çok alan suya kavuşabilir. Bu sistemin alt yapısını devlet oluşturmalı.

Eğer böyle devam ederse önümüzdeki yıllarda daha kötü sonuçlarla karşılaşabiliriz. Binlerce aile bu suyla geçimini sağlıyor. En kısa zamanda bu sisteme geçilmeli” dedi.

MİLLETVEKİLİ KARACA: “BİR AN ÖNCE ADIM ATILMALI”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Menderes Nehri’nin uzandığı Sarayköy’de çiftçiyle buluştu. Karaca, su sorununun çözülmesi için biran önce adım atılması gerektiğine dikkat çekerek, “Ahmetli, Tosunlar, Köprübaşı ovasında çiftçi susuzluktan tarlalarını sulayamıyor. Buğday, yonca ve diğer ekinler susuzluktan kuruyor. Pamuk ekim zamanı geldi eğer bir an önce su gelmezse pamuk da ekilemeyecek. Pandemi döneminde milleti kuru ekmeğe muhtaç edenler, bir an önce su sorununu çözmek için adım atmalı” ifadelerini kullandı.

Kapak fotoğrafı: Bülent Çakır / Yeşil Çivril Gazetesi

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı