REKLAMI GEÇ

Denizli’de arı yetiştiricilerine şeker desteği

Denizli’de arı yetiştiricilerine şeker desteği

Denizli Arı Yetiştiricileri Birliği, arıcılara 108 ton şeker dağıttı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 2 Nisan 2022 Cumartesi, 14:37

Sevindik Kapalı Pazar yerinde gerçekleştirilen törene Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, Denizli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nihat Çomak, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mehmet Ali Uzakgider, Gıda ve Yem Şube Müdürü Şehla Akpınar ve yetiştiriciler katıldı.

Denizli genelinde 288 mahallede 89.049 adet kovanla, 1.190 birlik üyesinin arıcılık yaptığını belirten Erkaya, 1 adet 154 ton kapasiteli bal işleme tesisi olduğunu, 2021 yılında 610.022 kilogram bal üretildiğini söyledi.

Dağıtımı yapılan şekerlerin düşük fiyat ile üreticiye verildiğini ifade eden Erkaya, “Bu proje ile bakanlığımız arı yetiştiricilerinin 2022 üretim döneminde girdi maliyetlerini düşürmek ve arıcılara destek olmak amacıyla Türk Şeker A.Ş. ile anlaşarak düşük fiyattan şeker dağıtımı yapmaktadır. İlkbahar döneminde kovandan çıkan arıların yiyecek stokunun bitmesi, çiçek ve nektarın olmadığı bu erken dönemde arının beslenmesinin yapılması gerektiği için arıların tüketebileceği miktarda şerbet verilmesi gerekmektedir. Dağıtılacak şekerlerin beslenmesinde kullanılmasıyla arı ölümlerinin önüne geçilebiliyor” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı