Sarı altın ayva hasadı başladı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Sarı altın ayva hasadı başladı

Sarı altın ayva hasadı başladı

Üreticinin sarı altın olarak nitelendirdiği ayvada hasat dönemi başladı. Denizli genelinde 9 bin dekar alanda yetiştirilen ve 8 bin ton civarında hasat beklenen ayva üretimi yüz güldürüyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 4 Kasım 2020 Çarşamba, 16:05

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri, Tavas’ta devam eden ayva hasadına katıldı. Hasada, Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Nejdet Demir, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Abdullah Ali Sevin, Tavas Belediye Başkan Yardımcısı Ali Karataş, Tavas Ziraat Odası Başkanı Süleyman Tozlukoğlu, Tavas İlçe Tarım ve Orman Müdürü Halil Nas, teknik personel ve üreticiler katıldı.

Heyet Süleyman Yağcı’ya ait işletmede ayva üretimi ve hasatla ilgili bilgiler aldı.

Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Nejdet Demir, il genelinde 8.969 dekar alandan ayva yetiştirildiğini belirterek, “Meyve veren yaştaki ağaç sayımız 294.998 adet, meyve vermeyen yaştaki ağaç sayısı 143.357 adet olmak üzere toplam 438.355 ağaçta ayva üretimi yapılmaktadır. Denizli’nin ayva üretimi 6.737 tondur. Denizli ayva üretiminde Ege Bölgesi’nde birinci, Türkiye genelinde ise üçüncü sırada yer alıyor” dedi.

Ayva yetiştiriciliğinin uygun iklim, arazi ve toprak yapısına göre birçok ilçede yapıldığını hatırlatan Demir, “Ağırlıklı olarak Pamukkale, Honaz, Çal, Tavas ve Baklan’da yoğunlaşmaktadır. Honaz ve Pamukkale ayva yetiştiriciliğinde öne çıkmaktadır. Yetiştirilen ayva hoş kokulu, sarı renkli, güzel görünümlü, meyve eti gevrek, sulu, yenildiğinde mayhoş, tadı elma ile şeftali arasında olan ağır bir meyvedir. Son yıllarda kurulan ayva bahçelerinde tercih edilen ağırlıklı çeşit eşme çeşididir” dedi.

Demir, ayvanın çeşit ve kalitesine göre 3.50-4.00 liradan alıcı bulduğunu söyledi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı