Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ceviz fidanı dağıttı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ceviz fidanı dağıttı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ceviz fidanı dağıttı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Cevizinin aslında ana vatanından birisi de Türkiye. Anavatan olmasına rağmen aslında bugün ithalatçı konumda olmamamız gerekiyor. Bu açığımızı da ben çok hızlı bir şekilde kapatacağımıza inanıyorum” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 1 Şubat 2019 Cuma, 13:45

DENİZLİ (AA)
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sevindik Kapalı Pazar Yeri’nde “Denizli ceviz alanlarını geliştirme projesi” kapsamında ceviz fidanı dağıtım törenine yaptığı konuşmada Denizli’nin bir tarım anlamında önemli bir kent olduğunu söyledi.

İki bakanlığın birleşmesinin önemli olduğunu belirten Pakdemirli, bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Su olmayınca da tarımın da olmadığını aktaran Pakdemirli, tarımı, suyu ve ormanı birlikte yönetmenin gerekli olduğunu belirtti.

Orman varlığının son 16 yılda 1,5 milyon hektar alan arttığına dikkati çeken Pakdemirli, “Toplam arazilerimizin inşallah 2023 yılında yüzde 30’u orman ve ağaçlık arazi olacak. Bu çocuklarımızdan emanet aldığımız bugün yapmamız gereken bir sorumluluktur. Şükür ki AK Parti iktidarlarında biz de bunu gerçekleştirdik. Biz de bunun neferi olmaktan dolayı gurur duyuyoruz, mutluyuz. İnşallah 2023’te 7 milyar, yani dünyada yaşayan her bir kişiye bir adet ağaç dikme hedefimiz var. Onu da inşallah 2023’te tamamlamış olacağız” dedi.

Türkiye’nin cevizde ithalatçı konumda olduğuna işaret eden Pakdemirli, şunları kaydetti:

“İnşallah bu ithalatçı konumdan ihracatçı konuma geçebiliriz. Çünkü ceviz ağacı hakikaten değerli. 500 yıl yaşayan bir varlık. Evlatlarımıza bırakacağımız en büyük servetlerden hazinelerden bir tanesi de bilgi, bilginin yanında da ağaç. Cevizinin aslında ana vatanından birisi de Türkiye. Ana vatan olmasına rağmen aslında bugün ithalatçı konumda olmamamız gerekiyor. Bu açığımızı da ben çok hızlı bir şekilde kapatacağımıza inanıyorum. Hem Orman Genel Müdürlüğü bu konuda gerekeni yapıyor. Yakında da Türkiye ve Denizli çapında da bazı bu konularla ilgili açıklamalarımız olacak.”

Türkiye’nin ithalatçı olmasına rağmen cevizde 4. ülke konumunda olduğunun altını çizen Pakdemirli, “1. sırada Çin var. 2. sırada ABD var. 3. sırada İran var. 4. sırada Türkiye var. Ama biz burada bir meraka atlayıp 3’e 2’ye yerleşebilir miyiz? Bir bakmamız lazım. Ama aramızda İran’la bizim ürettiğimiz kadar bir mesafe var. 200 bin tona yakın biz üretiyoruz. İran 400 bin ton üretiyor. Çok hızlı bir şekilde buraya ulaşma hedefini koyabiliriz. 6 ila 10 yıl arasında da çok ciddi bir şekilde meyve almak mümkün ağaçlardan” ifadelerini kullandı.

Denizli’nin ceviz üretiminde Ege’de birinci, Türkiye’de de 3. sırada olduğunu aktaran Pakdemirli, Denizli’nin 1. sırada olabilmesinin mümkün olduğunu, 5 yılda 500 bin sertifikalı ceviz fidanı dağıtımıyla birlikte Denizli’nin ceviz üretiminde ilk sırada olacağını dile getirdi.

“CEVİZİN DE ARTIK ANA VATANI DENİZLİ OLSUN”
Ana amacın ithal kalem olan cevizi ihraç kalemi haline getirmek olduğunu vurgulayan Pakdemirli: şöyle devam etti:

“Yani ithal bağımlılığımızı tamamen yok etmek. Ayrıca Denizli’nin de Türkiye’nin yerini de hesaba katarak Denizli’de artık cevizin bir şekilde borsasını kurmak, lisanslı depoculuğunu yapmak. Ben buradan şimdi değerli belediye başkanıma, borsa başkanıma soruyorum. Eğer ortak bir iş yapmaya varsanız. Biz ortak toprak mahsulleri ofisi, borsa, belediye ortak bir iş yapalım. Cevizi de lisanslı depoculuk kalemlerinden biri haline getirelim ve cevizin de artık ana vatanı Denizli olsun diyorum. İnşallah 50 bin dekar alan olan ceviz alanımızda en kısa zamanda 100 bin dekara çıkartırız. Böylelikle köyden kente de bir şekilde buradaki göçü azaltmamız gerekiyor. Bugün itibariyle 30 bin tane fidanı dağıtıyor olacağız. Bu yıl içerisinde de 110 bin fidanda dağıtmış olacağız. İnşallah bu vesileyle de Denizlimiz cevizine tekrar kavuşmuş olacak. Türkiyemiz cevizimize tekrar kavuşmuş olacak artık ithalat yapmıyor olacağız.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı