REKLAMI GEÇ

“Tarımda reform şart”

“Tarımda reform şart”

16 Ekim Dünya Gıda günü nedeniyle oda binasında basın toplantısı düzenleyen Denizli Veteriner Hekimler Odası Başkanı M. Ali Uzakgider, açlığın yıllardır dünyanın kanayan yarası olduğunu belirtti. Uzakgider, Türkiye’nin açlığa çözüm bulması için tarım ve hayvancılık politikalarında köklü reformlar yapması gerektiğini söyledi.

/ DENİZLİHABER / 15 Ekim 2008 Çarşamba, 00:00

Dünyadaki gelir dağılımının adaletsiz olduğunu altını çizen Uzakgider,  “Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü 1979 yılında gıda ile ilgili meseleleri gündeme getirmek ve insanların dikkatini bu yöne çekmek amacıyla 16 Ekim’i “Dünya Gıda Günü” olarak ilan etmiştir. Yıllardır insanlığın kanayan bir yarası olan açlığa, maalesef bu güne kadar yapılan temenni konuşmalarının dışında bir çözüm getirilememiştir. Son yıllarda meydana gelen dünyadaki iklim değişiklikleri, küresel ısınma ve bunlara bağlı gelen kuraklıktan dolayı dünyamız bir gıda krizine doğru gitmektedir. Her yıl artan dünya nüfusunun yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi, gün geçtikçe zorlaşan ve ağırlaşan bir hal almaktadır. İnsanların öncelikle karnını doyurmak zorundasınız. Çünkü aç insanın çalışması, eğitilmesi, sağlığı vb. konularda bir şey ortaya koyması mümkün değildir. Bugün dünyadaki gelir dağılımındaki adaletsizlik farklı gelişmişlik düzeyleri, bu çarpık tabloyu derinleştirmektedir.Dünya gelirinin yüzde 70’ini dünya nüfusunun yüzde 30’unun kullandığı düşünüldüğünde durum daha net görülecektir” dedi.

< ?XML:NAMESPACE PREFIX = O />

Dünyada gıdanın kaynağı tarım ve hayvancılık olduğunu kaydeden Uzakgider şöyle konuştu:  “Dolayısıyla tarım ve hayvancılık bütün ülkeler için stratejik bir sektördür. Bütün ülkeler teknolojide ve diğer alanlarda ne kadar ileri giderlerse gitsinler tarım ve hayvancılığını ihmal etmemişlerdir. Mutlak surette tarım ve hayvancılığın gelişmesi için milli politikalar oluşturarak devamlı ve düzenli bir şekilde desteklemişlerdir. Bugün AB bütçesinin yarısı olan 55 milyar Avro’yu, A.B.D. 75 milyar doları çiftçilerine destek olarak vermektedir. Ülkemizde aç insan olmamakla birlikte yetersiz ve dengesiz beslenmenin olduğu bir gerçektir. Bugün on milyon civarındaki insanımız yeterli protein alamamaktadır. 15 milyon insanımız ise düşük kalorili besinlerle beslenmektedir. Ülkemiz toprak, su, iklim olarak çok şanslı bir bölgede bulunmaktadır. Her türlü ürünün yetiştirilmesine ve hayvancılığın her koluna uygun bir yapıya sahiptir. Ülkemizde geleceğe yönelik olarak tarım ve hayvancılığımızda köklü reformlar gerçekleştirmek zorundayız. Oluşturulacak kırsal alan yapısı içinde elimizdeki toprak, su, orman ve meraların yeniden ele alınarak uzun vadeli projeksiyonlarla en iyi nasıl ve ne şekilde değerlendireceğimize karar vermeliyiz. Gıda hakkı kutsal bir insan hakkıdır. Herkese hem fiziken hem de ekonomik olarak gıdaya ulaşabilme imkânı verilmelidir. Bütün ülkelerin ve dünyanın temel görevi budur. Diğer taraftan silahlanmaya ayrılan kaynakların yüzde 1’inin insanların gıda sorununa ayrılması problemi çözecektir. Ayrıca gıda kaynaklarının biyodizel gibi yakıt üretimine kullanılması gıda krizini tetikleyen faktörlerden birisidir. Bundan derhal vazgeçilerek bu konuda yenilenebilir diğer enerji kaynakları değerlendirilmelidir.”

           

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı