REKLAMI GEÇ

Veterinerler eyleme hazırlanıyor

Veterinerler eyleme hazırlanıyor

Veterinerliğin, alınan yoğun eğitim ve zorlu çalışma koşullarına rağmen özlük hakları yönüyle emsal meslek grupları içerisinde en fazla mağdur edilen meslek grubu olduğunu söyleyen Denizli Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Ali Uzakgider, bu adaletsizliğin giderilmesi için eylem yapma hazırlığı içinde olduklarını söyledi.

/ DENİZLİHABER / 5 Temmuz 2008 Cumartesi, 00:00

Her geçen gün kuş gribi, öldürücü keneler, deli dana gibi hastalıklara bir yenisi eklenirken, veterinerlerin hayati tehlikesi git gide yükseliyor. Hayvan hastalıkları ile mücadele için köy ve ahır şartlarında, Brucella, Tüberküloz, Kuş Gribi, Deli Dana, Şarbon, Kuduz gibi insan sağlığını tehdit eden zoonoz hastalıkların riski altında görev yaptıklarını söyleyen Denizli Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Ali Uzakgider, Personel Kanunu’nda sağlık sınıfı içinde yer alan veteriner hekimlerin, Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık sınıfı ile ilgili yapılan düzenlemelerde kapsam dışında bırakıldığını dile getirdi.

5 yıllık yoğun bir eğitim programı sonrasında mezun olan ve hayvan sağlığı ile hayvan hastalıkları ile mücadele çalışmalarının ve hayvansal kökenli gıda kontrollerinin tüm sorumluluğunu üstlenmiş olan veteriner hekimlerin, zorlu şartlarda görev yapmaya çalıştıklarını belirten Uzakgider, kendilerine büyük bir haksızlık yapıldığına dikkat çekti.

Halk sağlığı ve hayvan sağlığı açısından büyük önem taşıyan akredite veteriner hekimliğin, destekleme kapsamında olmasına rağmen, verilen ücretin düşük olmasından dolayı uygulanamadığını söyleyen Uzakgider, “Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda birlikte çalıştıkları teknik personel ise teknik hizmetler sınıfında yer alması nedeniyle bu sınıfla ilgili düzenlemelerden yararlanmaktadır. Özlük hakları ile ilgili olarak yapılan her türlü yasal düzenlemede veteriner hekimler gözardı edilmektedir. Bunun sonucu adaletsiz ücret dağılımı ile çalışma barışı bozulmakta ve Anayasa’nın, eşit işe eşit ücret hükmü çiğnenmektedir. Belirtilen konularda, yetkili makamlar nezdinde yapılan tüm iyi niyetli girişimlerimize rağmen bu güne kadar olumlu hiçbir sonuç alınamamıştır. İnsan sağlığı ve hayvancılığımız açısından büyük önem taşıyan, salgın hastalıklarlamücadele çalışmalarında, gıda kontrol hizmetlerinde, hayvancılık desteklemelerinde yapılan bu yanlış uygulamalar ile veteriner hekimlerin maruz bırakıldığı haksızlıklar konusunda kamuoyunu bilgilendirmek ve yetkilileriuyarmak amacıyla bazı eylemlerin yapılmasından başka seçenek kalmamıştır. Bu eylemlerimiz bu yanlış uygulamalar düzeltilinceye kadar devam edecektir” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı