REKLAMI GEÇ

“Yanlış tarım politikaları, kurban fiyatlarını artırdı”

“Yanlış tarım politikaları, kurban fiyatlarını artırdı”

Ziraat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Başkanı İbrahim Gür, kurban fiyatlarının artmasının nedeninin, yanlış tarım politikaları olduğunu söyledi.

/ DENİZLİHABER / 26 Kasım 2009 Perşembe, 16:45

Ziraat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Başkanı İbrahim Gür, 1980’li yıllardan itibaren ülkemizde uygulanan tarım politikaları sonucunda, hayvancılık KİT’lerinin özelleştirilmesi, üreticilerin ekonomik örgütlenme yetersizliği, verilen desteklerin komik düzeyde oluşu, üreticinin serbest piyasanın insafına terk edilişi, sektöre her geçen gün iç ve dış tekellerin egemen oluşunun, bugünkü gelinen noktayı belirlediğini söyledi.

Türkiye’de son 20 yılda, küçükbaş hayvancılığın yarı yarıya azaldığını belirten Gür, “Büyükbaş hayvancılığımız ise en az yüzde 30 geriledi. Burada son yıllarda ithal edilen yasal ve yasadışı et, süt tozu, tereyağı ve yine buzağı maması adı altında yine süt tozu girmesinin büyük etkisi oldu. Ayrıca bugün Güney Doğu ve Doğu Anadolu ‘da terör eylemleri ve kaçak hayvan girişleri (öncelikle koyun) bu durumu tetikleyen nedenler arasındadır. 1980’lerde Türkiye’de kişi başına 1 koyun düşmekte iken, bugün 3 kişiye bir koyun düşmekte. Bugün tüketicimiz, artan ekonomik sıkıntılar dolayısıyla başta koyun-kuzu eti olmak üzere artan fiyatlardan olumsuz etkilenmektedir” dedi.

Gür, “2008’de kuzu eti fiyatları 7 TL civarında iken bugün 17 TL civarındadır. Zira perakende satış fiyatları da 25-30 TL’ye dayanmıştır. Bugün, düne kadar küçükbaş hayvan sattığımız Ortadoğu ülkelerinden, ülkemize kaçak yıllardan koyun girdiği bilinmektedir.
40 milyon hektar mera alanlarımız, bugün 10 milyar hektara düşmüştür. Meralarımız adeta yağmalanmıştır. Ülkemizin meraları, kısa otlu ve zayıf yapıdadırlar” diye konuştu.

Gür, Türkiye’de yakın geçmişte, iç pazarda geçici olarak, yükselen hayvansal ürün fiyatlarını düşürmek, bir başka deyişle, terbiye etmek amacıyla, özellikle AB ülkelerinde ağırlıklı olarak hayvansal ürün dış alımları yapıldığını söyledi. Gür, “Daha sonra bunları üreten sığırlar, gebe düve olarak Türkiye girmiştir. Dış alımı yapılan düvelere, teknik ve ekonomik gerekli alt yapı sağlanmadığı için, neredeyse yarısı kasaba gitmiştir. Ancak, bunun sonuncunda Avrupa Birliği’nin elindeki hayvansal ürün ve sığır stoklarının eritilmesine hizmet edilmiş ve sonuçta zengin Avrupalıya fakir Türk ten kaynak aktarılmıştır” dedi.

Bakanlar Kurulu’ndan, kırmızı et dış alımı için karar çıktığını hatırlatan Gür, “Gerekçe ise piyasaları terbiye etmek. Aslında biz bu filmi 1980’li yılların başında gördük. Bir yandan sığır eti dış alımı yapılırken, daha sonra bunu gebe düve ithalatı izledi. Alınan bu kararla, bir yandan süt ve ürünleri, diğer yandan sığır eti dışalımı yapılarak iç fiyatlar düşürülerek, sonuçta hayvanlar kasaba gidecek, arz düşünce fiyatlar tekrar yükselecek, bunun üzerine inekçilik özendirilecek, gebe düve gereksinimi yaratılacak, ancak bu gereksinimi iç piyasadan sağlanamayacağı için, dış pazara yönelecektir. Geçmişte oynanan bu senaryo, bugün yine tüm olumsuzluklarına rağmen tekrarlanmak istenmektedir” dedi.

Gür, mevcut politikalar uygulanmaya devam edilirse, Türkiye’de, artan gıda fiyatlarına bağlı olarak, yeterli gıdaya ulaşmama sonucunda, geniş halk kesimlerinin, yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenemeyeceğini söyledi. Gür, “Eğer gerekli ön alımlar alınmazsa, hayvancılıkta da Türkiye büyük ölçüde üretimin dışına itilecek ve dışalıma daha çık bir duruma düşecektir. Daha doğrusu, gıda güvenliğini yitirmiş bir ülke olarak, daha kötü ve daha acı günleri yaşamaması kaçınılmaz olacaktır” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı