REKLAMI GEÇ

Dualarımız seninle Şirvan

Dualarımız seninle Şirvan

Denizli’de 1 Mart tarihinde Sümer Mahallesi’nde trafik magandasının kurbanı olan ve vücudunun tamamı felç olan 9 yaşındaki Şirvan Duran’ın biran önce sağlığına kavuşması için Türkiye seferberlik başlattı. Olayı öğrenen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ankara’dan bakanlığa ait sağlık helikopterini göndererek Şirvan’ı tedavi etmek amacıyla Ankara’ya götürttü.

/ DENİZLİHABER / 8 Kasım 2008 Cumartesi, 01:00

Denizli’de 1 Mart 2008 tarihinde, yakınlarını düğünü için Sümer Mahallesi’ne giden ve sokakta oyun oynarken plakası belli olmayan siyah bir Mercedes marka otomobilin çarpıp kaçması sonucu iki ay komada kaldıktan sonra boynundan aşağısı felç olan, felç olduğu için de solunum cihazına bağlı olarak yaşayan 9 yaşındaki Şirvan Duran için seferberlik başlatıldı. Türkiye’nin her yerinden minik Şirvan’a yardım eli uzanırken, olayı duyan Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise Denizli’ye tam donanımlı ambulans helikopteri gönderdi.

Sabah 11.20 saatlerinde (bugün) Denizli Kınıklı Spor Sahası’na minik Şirvan’ı almak için Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın verdiği talimatla helikopter indi. Büyük bir titizlikle ambulansla getirilen Şirvan’ı, ambulans helikoptere bindiren sağlık ekipleri, bir süre sonra Honaz Jandarma’nın yanında bulunan araziye zorunlu iniş yaptı. Çünkü Şirvan’ın, heyecanından dolayı ve basınçtan ötürü, kalp ritimlerinde düşüş yaşandı. Buraya acil 4 ambulans gönderildi. Ambulans, burada minik Şirvan’a müdahale etti. Olay yerinde kalp masajı ve müdahale sonrasında Şirvan normale dönerken, saat 13.10’da ise Honaz’dan tedavi edilmek üzere Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Öte yandan helikopterle hareketten önce Vali Yavuz Erkmen, 9 yaşındaki Şirvan Duran’ı evinde ziyaret etti. Anne Funda Duran, Şirvan Duran ve kardeşi 14 yaşındaki Yaşar Duran’ı evlerinde ziyaret eden Vali Erkmen, maddi durumları iyi olmadığı için elektrik parasını dahi ödeyemeyecek durumda olan Duran ailesine, devletin her türlü imkanları ile yanlarında olduğunu söyledi. Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet Altın, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Fatih Işık ile birlikte Duran ailesini ziyaret eden Vali Erkmen, ailenin her türlü ihtiyacının karşılanacağını ve hiçbir mağduriyet yaşamayacaklarını, devletin ailenin her türlü giderini karşılayacağını ifade etti.

Vali Yavuz Erkmen, basında yer alan haberler ve ailenin isteği üzerine Valiliğe gönderilen elektronik posta ile durumdan haberdar olmaları üzerine olayı yerinde görmek için geldiklerini ifade ederek, “Her şeyden önce ben kızımıza ve ailesine geçmiş olsun diyorum. Gerek Vakıf gerekse Sosyal Hizmetler olarak ilgili arkadaşlarımız gerekli incelemeyi yaptılar. Hepimiz için üzüntü verici bir durum olsa da ailemizin korkulacak veya maddi imkânsızlıklar sebebiyle tedavi ettirememe gibi bir kaygıya kapılmamalarını istedik. Çünkü biz devlet olarak ailemizin yanındayız. Her türlü imkânlarımızla ailemize maddi ve manevi olarak destek vereceğiz. Sosyal Hizmetlerimizin bu tür durumlar için uyguladığı evde bakım hizmeti karşılığı asgari ücret kadar sürekli nakdi yardımı olacak. Arkadaşlarımızın incelemeleri sonucu kızımıza bu kapsamda her ay bakım ücreti ödenecek. Bu tür yaralar sarılabilir ama bizim için asıl önemli olan sağlığına tekrar kavuşmasıdır. Sağlığına kavuşması bakımından ne yapılması gerekiyorsa Sağlık Müdürlüğümüzü de seferber etmek sureti ile kendilerine destek olacağız. Bu tip tedaviler bildiğimiz gibi uzun sürebiliyor ama temennimiz en kısa zamanda eski sağlığına kavuşmasıdır. Biz devlet olarak ailenin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz. Bu arada AYDEM şirketine de buradan teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Şirket olarak elektrik borcu ile ilgili problem olmayacağını bildirdiler. Her hangi bir kesinti de söz konusu değil. Bu toplumuzun bu konulardaki yardımlaşma ve hassasiyetinin göstergesidir. Biz bu vesile ile Denizli’de bu kapsamda olan ailelerimize yardımcı olmaya devam edeceğiz. Bir kez daha aileye geçmiş olsun diyorum” diye konuştu.

Aileye ilk aşamada Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden 1.000 YTL nakdi yardım, daha sonra da asgari ücret tutarında evde bakım hizmeti karşılığı maaş bağlanacağı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından da 330 YTL tutarında kira yardımı yapılacağı ve AYDEM A.Ş. tarafından da aileye herhangi bir elektrik ücreti fatura edilmeyeceği ve bu ücretin AYDEM A.Ş. tarafından üstlenileceği öğrenildi. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ailenin diğer ihtiyaçları da giderilecek.

Şirvan Duran’ı ziyaretinin ardından mahalle halkı ile de sohbet eden ve sorunlarını dinleyen Vali Erkmen, PTT’den emekli ve yatalak durumda olan Süleyman Özel’i de evinde ziyaret etti. Ailenin sorunlarını dinleyen Vali Erkmen’e, Süleyman Özel’in eşi Ümmühan Özel, eşinin yatalak durumda olması dolayısıyla bir tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyduklarını, bunun dışında bir yardım istemediklerini söyledi. Vali Erkmen, bu konunun hemen değerlendirileceğini ve aileye bir tekerlekli sandalye temin edileceğini söyledi. 

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı