REKLAMI GEÇ

DELSAD sergisi yarın kapanıyor

DELSAD sergisi yarın kapanıyor

DELSAD’ın, Denizli Belediyesi Turan Bahadır Sergi Salonu’nda açtığı ve hakkak, terra-kota, ahşap boyama, cam gibi el sanatlarının sergilendiği sergisi, 3 Şubat’ta kapanıyor.

/ DENİZLİHABER / 2 Şubat 2010 Salı, 17:53

Unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını yaşatmak ve tanıtmak amacıyla kurulan Denizli El Sanatları Derneği (DELSAD), yaşamını yitiren el sanatı ustalarını anmak, yaşayanları ise onurlandırmak amacıyla “Ustalara Saygı” el sanatları ürünleri sergisi açtı. Denizli Belediyesi Turan Bahadır Sergi Salonu’nda açılan sergide, hakkak, terra-kota, ahşap boyama, dokuma ustalarının, el emeği göz nuru eserleri sergilendi.

Semer ustasından, cam işleme, hakkaklık, terra-kota gibi bir çok el sanatı ustasını bir araya getiren sergide, ödüllü eserler de yer alıyor. Askerlikte öğrendiği hakkaklığı daha sonra geliştiren Ali Akın, sanatını eşi Şengül Akın’ı da öğretmiş. Evinin bir odasını atölye olarak kullanan Akın Ailesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açtığı El Sanatları Yarışması’nda mansiyon ödülü almış. Şengül-Ali Akın çifti, şimdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verdiği binlerce siparişi yetiştirmek için çalışıyor. Ceviz, badem, hindistan cevizi kabuğundan yaptıkları takı ve süs eşyalarını pazarlayarak geçimlerini sağlayan emekli çift, vatandaşların el sanatı ürünlerine ilgi gösterdiklerini ancak, kullanma kültürünün olmadığını söylüyor. Ali Akın, eserlerinde işlediği Osmanlı ve Türk motifleriyle bir tarihi de yaşattığını belirtti.
Nüfus Müdürlüğü’nden emekli Şengül Akın’ın “Hakkak” sanatına olan ilgisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan aldığı mansiyon ödülünden sonra daha da artmış. Ödül aldıktan sonra çok sayıda festivalde, stant açarak el sanatı ürünlerini sergilediğini anlatan Şengül Akın’ın hedefi, sanatını ilerleterek Türkiye genelinde tanıtmak.

Sergide eserleri yer alan bir diğer el sanatı ustası ise “Son Hititli” olarak tanınan Terra-Kota ustası Necip Savcı. Türkiye’nin tek Terra-Kota ustası olan Necip Savcı’nin, topraktan yaptığı ve yine toprağın çeşitli tonlarını kullanarak, motif ve desenlerle işlediği eserler, Türkiye’nin dört bir yanında biliniyor ve tanınıyor. Ünlü isimlerin de bulunduğu çok sayıda müşterisi bulunan Necip Savcı’nın, Terra-Kota sanatına ilgisi daha çocuk yaşlarda başlamış. İkamet ettiği Tavas’ın Medet Köyü’ndeki ören yerinden çıkan tarihi eserlerin üzerlerindeki motifleri taklit ederek başladığı sanatı, bugün onun geçim kaynağı olmuş. Kemoterapi tedavisi gören Necip Savcı, hastalığında bile bu sanatla uğraştığını, asıl terapinin sanatı olduğunu söylüyor.

El Sanatları Sergisi’nde, Hakkak Ustası Şengül –Ali Akın Çifti, Terra-Kota Ustası Necip Savcı’nın eserlerinin yanı sıra, Semer Yapım Ustası Süleyman Damgacı’nın, Suzeni İşlemeci İbrahim Haydar’ın, İpek Boyama ve Dokuma Ustası Habib Dışkaya ile cam işleme sanatçılarının çok sayıda eserleri de yer alıyor. 26 Ocak’ta açılan sergide, unutulmaya yüz tutmuş el sanatları yeniden hatırlatılırken, el sanatı ustaları da saygıyla anıldı. Sergi, 3 Şubat Çarşamba akşamı kapanacak.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı