GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ

3 Temmuz 2019 Çarşamba

Geçmiş Zaman Olur Ki diyerek çıktığımız yolda, anlamlı bir duraktayız. Denizli sanayisinin duayen işadamı Esat Sivri’yi geçtiğimiz hafta kaybettik. Kentin hem iş, hem kültürel, hem tarihi hem de sosyal yaşamında önemli izler bırakarak aramızdan ayrılan Esat Sivri’yi bir kez daha rahmetle anıyoruz.

AĞIR KONUKLAR VAR

Denizli’nin duayen işadamı Esat Sivri, önemli konuklarını ağırlıyor. Türk iş dünyasının Sakıp Ağası Sakıp Sabancı ile Denizlili önemli işadamı Ahmet Nazif Zorlu’ya gezilerde eşlik eden Esat Sivri, kentin iş yaşamıyla ilgili bilgiler verdi.

ESAT SİVRİ’NİN HAMİLİĞİNDE LAODİKYA’DA İLK KAZMA VURULUYOR

Esat Sivri, iş yaşamında olduğu kadar kentin dinamiklerinin hayata geçirilmesinde etkili görevler üstlenmişti. Bunlardan belki de en önemlisi, Denizli’nin dünyaya açılan kapısı Laodikya. Antik Kent’te kazı çalışmalarının başlaması için büyük emek harcayan Esat Sivri, ilk kazmanın vurulması nedeniyle 19 Mayıs 2002’de geniş katılımlı bir buluşma da organize etti. Bu buluşmaya Vali Yusuf Ziya Göksu ve Denizli protokolü da katıldı.

LAODİKYA’NIN ANAHTARI SİVRİ’DE

Laodikya’nın babası olarak nitelendirilen, antik kentin bugünlere gelmesinde ve 12 ay kazılan ender tarihi mekanlardan biri olma özelliğine kavuşmasında büyük katkı sağlayan Esat Sivri, Pamukkale Üniversitesi tarafından da onurlandırıldı. Dönemin rektörü Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, Laodikya’nın anahtarını Esat Sivri’ye törenle takdim etti.

SİVRİ KIZININ İLK MÜRÜVVETİNDE

İşadamı Esat Sivri, büyük kızı Bilge Sivri’yi Mehmet Başöz ile nişanladı. Esat Sivri ile çalışma arkadaşı Gerda Kireççi dans etti, Cengiz Akhisar ile Ayşe Akhisar’da bu anlamlı dansa eşlik etti. Tarihler ise 8 Aralık 1979’u gösteriyordu.

DAVUL DA ONDA, TOKMAK DA

Esat Sivri, iş yaşamında tek başına çalışmalarıyla bilinirdi. En riskli adımları hep tek başına atar, hem riski, hem de gelişimi kendisi karşılardı. İşte bu fotoğraf, Esat Sivri’nin bu özelliğini anlatması bakımından oldukça önemli. Esat Sivri, “dovul da bende, tokmak da” derdi.

 

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı