REKLAMI GEÇ

“2. el araç satışları noterden yapılacak”

“2. el araç satışları noterden yapılacak”

AKP Denizli Milletvekili ve İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Op. Dr. Mithat Ekici, “TBMM’de 24.12.2009 tarihinde kabul edilen bir yasayla, ancak 400-450 TL’ye yapılabilen ikinci el araç satışları, yılbaşından itibaren noterler vasıtasıyla 20 TL’ye yapabilecektir” dedi.

/ DENİZLİHABER / 25 Aralık 2009 Cuma, 17:05

AKP Denizli Milletvekili ve İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Op. Dr. Mithat Ekici, “Başbakanlık tarafından araç bilgi sistemi kurulmuş olup yakında hizmete başlayacaktır. Alıcı ve satıcı notere geldiğinde noter internet yoluyla bu sisteme girip araç üzerinde Motorlu Taşıt Vergisi olup olmadığını, trafik cezası olup olmadığını, araç üzerinde haciz, icra gibi üçüncü şahısların hakkının bulunup bulunmadığını araştıracaktır. Sonra Adrese Dayalı Kayıt Sistemi üzerinden de kişilerin sorgulamasını yaptıktan sonra bir engel yoksa arabanın satışını yapacak ve elektronik ortamdan da Araç Bilgi Sistemi’ne bildirecektir. Noterler, araba satışlarını, 3 gün içinde trafik tescil kuruluşlarına bildirmek durumundadırlar. Bu bildirimden sonraki bir ay içerisinde, trafik tescil kuruluşu yeni malik adına tescil belgesi düzenleyerek kişiye elden veya posta yoluyla teslim eder. Tescil belgesi teslim edilmemişse arabayı alana herhangi bir sorumluluk yüklenmez” dedi.

Araç satışlarının her türlü harç ve damga vergisinden, değerli kağıt bedellerinden istisna olduğunu dile getiren Ekici, “Noterler, sadece 20 TL ücret alarak bu işlemleri yapacaktır. Ancak trafik tescil kuruluşlarından düzenlenecek tescil belgesiyle ilgili değerli kağıtların bedelleri noter tarafından tahsil edilecektir. Bundan böyle araba satışları ülke genelinde daha yaygın olan 1640 noter tarafından yapılmaya devam edecektir. Polislerimiz ise asli görevleri olan trafiği yönetmek ve denetlemekle meşgul olacaklardır. Araba alım satımı yapacak olan kişiler, maliye, emniyet vs. gibi yerlerde belge peşinde koşuşturmayıp sadece notere giderek 15-20 dakika gibi kısa bir zaman içerisinde, zaman kaybı olmadan, daha güvenli, daha zahmetsiz, gayri yasal yollara da girmeden sağlıklı bir şekilde alışveriş yapacaklardır. Bu şekilde bu konudaki anlaşmazlıkların, hak kayıplarının, mağduriyetlerin ve yolsuzlukların da önüne geçilmiş olacaktır. Bu uygulama vatandaşımıza mali tasarruf ve zaman israfı olmaması bakımından ve ileriye dönük herhangi bir mağduriyete uğranmaması bakımından büyük yararlar sağlayacaktır. Bu yasanın halkımıza hayırlı olmasını diliyor, halkımıza selam ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı